Rok 2020 został ustanowiony na mocy decyzji Senatu RP Rokiem Fizyki. Z tej okazji pracownicy Instytutu Fizyki im. Augusta Chełkowskiego na Uniwersytecie Śląskim oraz Katowickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Fizycznego organizują dwudniową konferencję pn. „2020 Rokiem Fizyki – panel dyskusyjny”. Konferencja odbędzie się 3 i 4 grudnia 2020 roku. Przystanek Nauka objął patronat medialny nad wydarzeniem. 

Fizyka jest nauką, której koncepcje i techniki stanowią bazę rozwoju wielu innych gałęzi nauki i gospodarki, w tym sektora zdrowia, rolnictwa, energii czy technologii informacyjnych. Odkrycia, poszukiwanie pierwotnych przyczyn obserwowanych zjawisk i głębia ich wyjaśnienia ale także kwestionowanie otrzymanej wiedzy i krytyczne artykułowanie nowych idei to codzienność pracy fizyków na całym świecie. To właśnie odkrywanie złożoności wszechświata od najmniejszej do największej skali w tym rozwiązywanie fundamentalnych problemów fizyki są podstawą rozwoju technologicznego naszej cywilizacji.

Ostatnie dziesięciolecia obfitowały w wielkie odkrycia, przełomowe teorie i wynikający z nich niewiarygodnie szybki rozwój różnorakich technologii – technologii, z których aktualnie korzystamy. Niemniej jednak nie oznacza to zbliżania się do granic poznawczych fizyki. Wręcz przeciwnie, już nie tylko ciekawość praw natury ale także potrzeby cywilizacyjne są siłą napędową dalszego rozwoju. Niezmiernie pomocne w procesie zgłębiania natury świata i zaspokajania potrzeb społeczeństwa są współczesne możliwości analityczne i rozwiązania technologiczne. Obecnie badania naukowe prowadzone są w szerokim spektrum tematycznym; od badań egzotycznych materiałów i ich zastosowań w medycynie, rolnictwie, ochronie środowiska czy elektronice, poprzez bardziej fundamentalne badania kwantowej teorii grawitacji, cząstek elementarnych, natury ciemnej materii i ciemnej energii, czy optykę kwantową, sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe i Internet rzeczy (IoT).

Również polscy naukowcy mają swój udział w przełomowych odkryciach i aktualnych badaniach naukowych. W roku 2020 obchodzimy 100-lecie działalności Polskiego Towarzystwa Fizycznego, z tej okazji odbył się Nadzwyczajny Zjazd Fizyków Polskich w trakcie, którego uhonorowano wybitnych polskich naukowców i podsumowano działalność Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Rok 2020 został ustanowiony przez Senat Rzeczpospolitej Polskiej Rokiem Fizyki w Polce, rok 2020 zgodnie z brzmieniem Uchwały Senatu jest „uhonorowaniem polskich fizyków i ich osiągnięć, a także docenieniem cywilizacyjnego znaczenia tej dziedziny nauki”.

Wydarzenie transmitowane będzie online poprzez kanał YouTube Telewizji Internetowej Uniwersytetu Śląskiego: www.youtube.com/c/telewizjaus

Program wydarzenia obejmuje szereg wykładów naukowców z Uniwersytetu Śląskiego oraz zaproszonych gości z kraju i zagranicy dotyczących najnowszych badań naukowych z fizyki i nauk pokrewnych realizowanych w Instytucie Fizyki UŚ, w Polsce i na świecie. W programie przewidziano również  dyskusję panelową podsumowującą rok 2020 i bieżące badania naukowe z zakresu szeroko rozumianej fizyki.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. dr hab. Ryszard Koziołek, oraz dziekan Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych prof. dr hab. Danuta Stróż. Przystanek Nauk objął patronat medialny nad wydarzeniem. 

Naukowcy związani z naszą uczelnią, jak również zaproszeni goście z polskich i zagranicznych ośrodków naukowych będą rozmawiać o najważniejszych odkryciach ubiegłego stulecia oraz o najnowszych badaniach z dziedziny fizyki i nauk pokrewnych.

Program konferencji:
www.us.edu.pl/instytut/ifiz/rok-fizyki-2020/program

Konferencja pt. „2020 Rokiem Fizyki – panel dyskusyjny”
Słowa kluczowe (tagi):