Jesteś tutaj

Stworzenie bazy na Księżycu jest technologicznie możliwe, a za taką inwestycją przemawiałby też szereg argumentów ekonomiczno-naukowo-technologicznych. Tylko z jakimi warunkami zetknęliby się mieszkańcy takiej placówki w codziennym życiu? Odpowiedź poniżej.

Na pewno nie musieliby się obawiać deszczowej pogody. Zresztą na Księżycu nie uświadczymy żadnej pogody, ponieważ nasz jedyny naturalny satelita posiada bardzo cienką warstwę atmosfery. Z tym faktem wiąże się również inna kwestia, mogąca być już jednak pewnym problemem. Amplituda temperatury jest ogromna i sięga od 123°C (253°F) w dzień do -233°C (-387°F) w nocy. Rozpiętość, bagatela, 356 stopni Celsjusza!

Skoro jesteśmy już przy dniu i nocy – to chyba w tej materii potencjalni kolonizatorzy księżycowi musieliby się przestawić „najbardziej”. Dzień księżycowy trwa bowiem 14 dni ziemskich i tyle samu ziemskiego czasu trwa księżycowa noc, a wszystko to z powodu specyfiki ruchu obrotowego Księżyca. Proszę sobie teraz wyobrazić dwa tygodnie w temperaturze -200°C.

Być może jakąś rekompensatą byłyby niezwykłe widoki, które oferuje księżycowa „przyroda”, np. krater Aristarchus o średnicy 40 km, rozległe równiny lawy z górującymi nad nimi szczytami  (najwyższy z nich ma 5500 metrów wysokości) czy zaćmienie Słońca. O ile my na Ziemi możemy obserwować to zjawisko, kiedy na linii Ziemia – Słońce znajdzie się właśnie Księżyc, o tyle na nim to z kolei błękitna planeta przysłaniałaby gwiazdę.

Wyzwaniem słałoby się również uprawianie na Księżycu wszelkiej aktywności fizycznej. Tamtejsza siła grawitacji stanowi 1/6 ziemskiego przyciągania, co oznacza, że wkładając tę samą energię, można byłoby skoczyć sześć razy wyżej. Rick Elphic opisujący księżycową rzeczywistość dla portalu Space.com dla lepszego zobrazowania postulował wydłużenie znajdującego się na Księżycu boiska do futbolu amerykańskiego aż do 600 jardów (ziemskie ma tylko 100).

Jednak w epoce lotów bezzałogowych i patrzenia w rejonu wszechświata znacznie odleglejsze niż Księżyc wydaje się, że nieprędko powiększy się grono 12 osób, które do tej pory stąpały po księżycowym gruncie (członkowie misji Apollo 11, 12, 14, 15, 16 i 17), a co dopiero, żeby ktoś zagrał tam w futbol amerykański.

Więcej, w tym interesujące infografiki, można znaleźć na portalu Space.com.

Foto: NASA
Słowa kluczowe (tagi):