European Rover Challenge to największe w Europie międzynarodowe zawody robotyczno-kosmiczne. Finał piątej edycji ERC będzie odbywał się od 13 do 15 września 2019 roku na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.

ERC stanowi platformę obejmującą nie tylko konkurs łazików, ale także całoroczne działania skierowane do przedstawicieli świata nauki i biznesu, sektora new-tech oraz szerokiej publiczności. Widzowie, uczestnicząc w międzynarodowych zawodach robotycznych, mają wyjątkową okazję dowiedzieć się, na czym polega eksploracja kosmosu, z bliska obserwując konkurencje, w których rywalizują zespoły z całego świata i ich roboty. Ponadto, specjalnie dla rodzin z dziećmi, w ramach ERC organizowane są pokazy naukowo-technologiczne. Uczestniczący w wydarzeniu mają szansę obserwować eksperymenty i uczestniczyć w licznych warsztatach.

Główną częścią projektu są międzynarodowe zawody robotyczne, w których zespoły uniwersyteckie konstruujące łaziki rywalizują w konkurencjach analogicznych do zadań wykonywanych przez roboty na powierzchniach Marsa i Księżyca (na potrzeby European Rover Challenge na kampusie kieleckiej uczelni zostanie uformowane pole marsjańskie, które swoim kształtem, kolorem i składem geologicznym imitować będzie powierzchnię Czerwonej Planety). Zawody cieszą się dużym prestiżem już od pierwszej edycji w 2014 roku.

Począwszy od czwartej edycji projektu  – ERC otworzyło także nową formułę zawodów – ERC PRO, w której mogą wziąć udział zespoły profesjonalnie zajmujące się robotyką oraz bardziej zaawansowanymi technologiami kosmicznymi. To dodatkowe wzmocnienie roli ERC jako platformy do prezentacji i oceniania możliwości rozwiązań technicznych w zadaniach inspirowanych planami i scenariuszami rozwoju misji robotycznych NASA i ESA.

Celem projektu jest pobudzenie do działania i wsparcie nowego pokolenia wszechstronnych inżynierów. ERC daje możliwość weryfikacji całorocznego postępu konstruktorów, dla których udział w zawodach jest jednym z narzędzi rozwoju kariery, kompetencji i umiejętności oraz osiągnięcia w przyszłości sukcesu w branży kosmicznej.

Efektem działań podejmowanych w ramach ERC jest także pobudzanie innowacji w badaniach i biznesie oraz popularyzacja ogólnej wiedzy i najnowszych osiągnięć technologicznych z myślą o przyszłej eksploracji kosmosu.

Wśród gości specjalnych poprzednich edycji znaleźli się m.in. dr Harrison Schmitt (misja Apollo 17) – ostatni człowiek, który stanął na Księżycu, dr Robert Zubrin – założyciel i prezes Mars Society, Tim Peake – astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz dr Gianfranco Visentin – szef Działu Automatyki i Robotyki w ESA. 

W tym roku w ramach strefy pokazów naukowo-technologicznych zaplanowano ponad 30 stanowisk, na których odbędą się warsztaty, pokazy i wystawy dla młodszych i starszych uczestników. Na odwiedzających czeka też 20 wykładów i 7 pokazów filmowych. Na stoiskach zobaczymy między innymi walki robotów sumo i pokazy holograficznie, będziemy mogli także spróbować swoich sił w lądowaniu dronem w celu albo przetestować możliwości robota marsjańskiego. Wystawcy zaprezentują sprzęt wykorzystywany do budowy rakiet i robotów marsjańskich i symulacji kosmicznych, a także innowacyjne technologie medyczne i systemy ratowania życia. Wyjątkowe pokazy dla dzieci będą odbywały się na stanowisku Laboratorium Wiktora, gdzie demonstratorzy pod wodzą Wiktora Niedzickiego będą wykonywać niezwykłe eksperymenty. Na stanowisku „Zostań astronautą” przygotowanym przez  Austrian Space Forum dzieci będą mogły przymierzyć strój astronauty, a po wykonaniu zadań sprawnościowo-naukowych otrzymają wyjątkowy dyplom. Koło Naukowe Elektroniki i Technologii Informacyjnych Politechniki Rzeszowskiej zaprezentuje jedyny na świecie model robota marsjańskiego wykonany w całości z klocków LEGO (łazik Curiosity w skali 1:4). Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział w Kielcach przywiezie ze sobą profesjonalny teleskop słoneczny, przez który będzie można zobaczyć na przykład wybuchy, plamy i pochodnie na Słońcu. Na stoisku odbędzie się też interaktywny pokaz tworzenia „komety” z użyciem suchego lodu. Dodatkową atrakcją będzie interaktywny pokaz średniowiecznego zegara astronomicznego, dzięki któremu każdy będzie mógł zobaczyć jak wyglądało niebo w czasie jego urodzin. Mobilne Planetarium Halo Wiedza przygotowało w swoim namiocie-kopule pokazy filmów o tematyce astronomicznej, które ogląda się w pozycji leżącej (Uwaga! Pokazy filmów w Planetarium Halo Wiedza mają charakter płatny!). Członkowie Stowarzyszenia SKALP pokażą zainteresowanym, jak zbudować miniaturowego łazika. Stowarzyszenie Wrospace zaprosi odwiedzających na warsztaty budowania minirakiet i minibalonów stratosferycznych wraz z kapsułą, a wraz z Kołem Naukowym Politechniki Wrocławskiej AeroSpace będzie można własnoręcznie zbudować rakietę na sprężone powietrze przy pomocy otuliny i pompki do roweru. Swoje własne stanowisko poprowadzi również dr Tomasz Rożek, prowadzący stronę "Nauka.To Lubię" dziennikarz i popularyzator nauki, który opowie o swojej pracy i będzie rozmawiał z uczestnikami wydarzenia. Odęsa się również prelekcje i pokazy filmowe.

Pełen program wydarzenia dostępny jest na stronie:
http://roverchallenge.eu/pl/dla-odwiedzajacych/atrakcje-dla-odwiedzajacych/

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie:
http://roverchallenge.eu/pl/home/

European Rover Challenge 2019
Słowa kluczowe (tagi):