Jesteś tutaj

Pewna londyńska ulica stanie się wkrótce znacznie bardziej „smart”, dzięki innowacyjnej technologii dostarczonej przez firmę Pavegen. 6 lipca 2017 roku otwarta zostanie odnowiona Bird Street w samym sercu londyńskiego West End. Znaleźć na niej będzie można chodnik, który generuje energię z nacisku stóp przechodników oraz ławek i powierzchni oczyszczających otaczające je powietrze.

– Odwiedzający będą mogli cieszyć się zakupami i konsumowaniem pysznego jedzenia bez korków i ścisku, za to w środowisku lansującym najnowsze technologie zrównoważonego rozwoju – obiecuje Pavegen w oświadczeniu prasowym.

„Gwoździem programu” ma być przejście o powierzchni 10 m2, z deptakiem generującym energię elektryczną. „Deptak” to dobre słowo, ponieważ energia, którą będzie wytwarzać, pochodzić ma od ludzi przechodzących – depczących – przez ten fragment chodnika. Przechodnie, idąc, naciskają na podłoże, co powoduje pionowe przemieszczenia powierzchni. Powstała w ten sposób indukcja elektromagnetyczna wytwarza energię kinetyczną, która może zasilać różne sprzęty. W tym przypadku twórcy inspirowali się nazwą „ptasiej” ulicy – energia wykorzystana więc jest do zasilania świateł i dźwięków ptasiego śpiewu.

Na deptaku zostaną też wykorzystane energooszczędne nadajniki Bluetooth, które będą wysyłały przechodniom zaproszenia do użycia systemu Pavegen za pomocą markowych aplikacji. Ulica „idzie jeszcze dalej” w innowacyjnych zrównoważonych technologiach i proponuje zaprojektowane przez firmę Airlabs ławki ClearAir, które otaczające je powietrze czyszczą z dwutlenku azotu. Niektóre powierzchnie są też pokryte specjalną farbą Airlite, która oczyszcza powietrze z tlenków azotu i bakterii.

Technologie takie jak deptak Pavegen to tylko jeden z przykładów powstawania technologii zdolnej do wytwarzania energii na niewielką skalę. Inne, opracowywane obecnie technologie, mogą na przykład produkować prąd z ciepła emitowanego przez nasze ciało. Badacze z Georgia Institute of Technology wynaleźli materiał, który może pobierać energię zarówno ze słońca, jak i z ruchu, podobnie jak z ruchu swoją moc czerpie chodnik Pavegen.

Coraz większa życiowa przydatność energii słonecznej prowadzić może do stopniowego ograniczania roli elektrowni. Kafelki dachowe firmy Tesla, zbierające energię słoneczną, stopniowo pozwalają na całkowitą integrację potrzeb energetycznych ich użytkownika. Jeśli ta i inne technologie nadal będą się tak skutecznie rozwijać, to wkrótce możemy się spodziewać wielkiego trzęsienia ziemi, kierującego nas w stronę energii odnawialnej.

Być może tego typu rozwiązania są dobrym krokiem w stronę walki ze zmianami klimatycznymi. Chociaż to, że z naszych prostych czynności będziemy w stanie zgromadzić wystarczająco dużo energii, by na przykład naładować telefon, nie zmieni globalnej sytuacji, to takie właśnie działania mogą inspirować i prowadzić do większych zmian w wytwarzaniu i konsumpcji energii.

 

Opracowano na podstawie artykułu Energy-Generating Pavement Just Became a Reality in London opublikowanego w serwisie futurism.com.
 

Fragment innowacyjnej, ekologicznej Bird Street. Copyright: Pavegen