Jesteś tutaj

Jak człowiek może zachować swoją podmiotowość i znaczenie w czasach dominacji sztucznej inteligencji? Według Elona Muska nadzieją ludzkości są połączenia ludzkiego mózgu z cyfrowym interfejsem.

Dyrektor generalny firm Tesla i SpaceX rozmawiał o potrzebie „połączenia inteligencji biologicznej z inteligencją cyfrową” podczas World Government Summit, który od 12 do 14 lutego 2017 roku odbywał się w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Jak przekonuje Musk, jedną z najważniejszych przewag, jakie komputery posiadają nad człowiekiem, jest szybkość, z jaką komputery mogą przesyłać dane. Podczas gdy jako ludzie jesteśmy ograniczeni przez szybkość pisania, komputer transmituje trylion bitów informacji na sekundę. Kiedy sztuczna inteligencja (AI) stanie się jeszcze bardziej zaawansowana niż dzisiaj, ludzkość, by pozostać ważna w świecie, też będzie musiała się „ulepszyć”.

– Inferfejs wysokiej przepustowości do mózgu pomoże kiedyś w osiągnięciu symbiozy między człowiekiem a mechaniczną inteligencją, rozwiąże również problemy kontroli i nieużyteczności – mówił w Dubaju Elon Musk.

Urodzony w Pretorii przedsiębiorca i filantrop już wcześniej wspominał o systemie, który mógłby połączyć ludzki mózg z komputerowym interfejsem. O tzw. koncepcji „neuronowej sznurówki”, która dodawałaby ludzkiemu mózgowi warstwę digitalną, wspomniano już podczas Recode's Code Conference w czerwcu 2016 roku. Od momentu przedstawienia owej koncepcji Musk od czasu do czasu napomyka o postępach w tworzeniu interfejsu, a także wypowiada się na temat przyszłości AI.

Elon Musk wyartykułował również swój strach przed tzw. silną sztuczną inteligencją (AGI). Według założenia AGI pewne formy sztucznej inteligencji będą mogły posiadać wszystkie atrybuty dostępne umysłowi ludzkiemu, a Musk obawia się, że AGI będzie mądrzejsza niż najmądrzejszy człowiek na Ziemi. Chociaż współczesna technologia nie stanowi dla ludzkości bezpośredniego zagrożenia, Musk uważa, iż bezpieczeństwo (i przydatność) w przyszłym świecie zapewni naszym potomkom kombinacja inteligencji ludzkiej z inteligencją mechaniczną.

Już teraz jednak – podnosi Elon Musk – w jednym aspekcie AI zagraża ludzkości: tym aspektem jest alokacja pracy. Podczas jednego z panelu dyskusyjnego World Government Summit założyciel firm Tesla, PayPal oraz SpaceX zauważył, że w branży producentów samochodów bezzałogowych, w której Tesla jest liderem, sztuczna inteligencja nieuchronnie wyprze kierowców samochodów ciężarowych czy dostawczych i taksówkarzy. Sam Musk nie jest więc tutaj bez winy.

– Samochody bezzałogowe to sfera, w której technologia najszybciej narzuci nam swój punkt widzenia. Uważam jednak, że branża ta może okazać się największym pracodawcą dla ludzi zajmujących się prowadzeniem pojazdów, tyle że w nieco innych formach – paradoksalnie stwierdził Musk, który szacuje, że kiedy samochody bezzałogowe przejmą na szeroką skalę obowiązki przewozowe, światowa siła robocza będzie „mniej ludzka” o od 12 do 15 proc.

Pochodzący z RPA, a posiadający także obywatelstwa kanadyjskie i amerykański Elon Musk (rocznik 1971) to jedna z najbardziej inspirujących postaci XXI wieku. Dobre pomysły Muska przekładają się konkretne pieniądze – w maju 2016 roku jego majątek szacowano na 13,1 miliarda dolarów.

 

Na podstawie artykułu „Cyborg Future? Elon Musk's Plan to Compete with AI” opublikowanego na portalu LiveScience

Fot. pixabay.com