22 kwietnia przypada jest Światowy Dzień Ziemi (ang. Earth Day). W 2020 roku obchodzony będzie po raz 50. 

Międzynarodowy Dzień Ziemi to szereg akcji prowadzonych na całym świecie, których celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Inicjatywa ma swoje korzenie już w latach 70. XX wieku. Święto obecnie obchodzone jest w 192 krajach świata. W Polsce Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku. Program i tematykę kolejnych obchodów polskiego Dnia Ziemi kształtują ważne i bieżące tematy dotyczące ekologii i środowiska. Każdego roku Dniu Ziemi towarzyszy inne hasło przewodnie. W 2015 obchody Dnia Ziemi poświęcono promocji odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej, w 2016 roku hasło brzmiało "Z energią zmieńmy źródła", w 2017 "W kierunku natury", w 2018 "End Plastic Pollution". W 2019 roku hasłem Dnia Ziemi była ochrona gatunków zagrożonych.

W związku z pandemią koronawirusa większość akcji będzie organizowana zdalnie. O inicjatywach przygotowanych lub koordynowanych przez organizatorów można dowiedzieć się na stronie:  Earth Day 2020 oraz w mediach społecznościowych pod hasztagiem:  #EarthDay2020.

Jedna z takich inicjatyw ma być Earth Challenge 2020. Ma być największą na świecie skoordynowaną kampanią naukową. Inicjatywa łączy istniejące projekty nauki obywatelskiej i buduje potencjał dla nowych – wszystko w celu rozwoju nauki obywatelskiej na całym świecie. Wykorzystując technologie mobilne i otwarte źródła naukowe, Earth Challenge 2020 umożliwia ludziom na całym świecie monitorowanie i ograniczanie zagrożeń dla środowiska i zdrowia ludzkiego w ich społecznościach.

Earth Challenge 2020 łączy, buduje i umożliwia globalnym społecznościom wykorzystanie siły badań naukowych w celu wprowadzenia znaczących zmian. Począwszy od kwietnia 2020 roku kampania będzie wykorzystywać aplikację mobilną do zbierania obserwacji lokalnych jakości powietrza i zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi. W czerwcu uczestnicy będą mogli zgromadzić więcej danych na temat populacji owadów i innych krytycznych wskaźników środowiskowych. Dane mają zbudować platformę do wglądu w środowisko w celu promowania zmian polityki w tych i innych obszarach.

Earth Challenge 2020 współpracuje z zespołami doradczymi, aby zapewnić wysoko poziom naukowy dla każdego obszaru badań. Do zbierania danych wykorzystane zostaną także wydarzenia takie, jak Great Global Cleanup. Osoby korzystające z aplikacji będą również miały dostęp do materiałów edukacyjnych i działań specyficznych dla danego regionu tak, aby jak najlepiej pomóc społecznościom i przyspieszyć zmiany. 

 

 

Earth Day 50 | fot. Earth Day Network
Słowa kluczowe (tagi):