30 czerwca przypada Dzień Asteroid, w którym świat naukowy wzywa do podjęcia działań w sprawie ochrony Ziemi przed asteroidami

Historia naszej planety pokazuje, że Ziemia wielokrotnie miała do czynienia z asteroidami. Każde takie spotkanie wywołało ogromne zmiany, w skrajnych przypadkach doprowadziło do masowych wymierań, nie tylko dinozaurów. Wykrycie wszystkich potencjalnie niebezpiecznych asteroid, gdy obiekt znajduje się jeszcze daleko od Ziemi, jest niezwykle trudne. Dlatego naukowcy wzywają do natychmiastowego działania w sprawie utworzenia systemu wczesnego wykrywania asteroid niebezpiecznych dla naszej planety. 

Amerykanie przeprowadzili niedawno audyt systemu wykrywania niebezpiecznych asteroidów, utworzonego w 2005 roku w imieniu Kongresu Stanów Zjednoczonych. Jego celem jest monitorowanie co najmniej 90 procent obiektów bliskich Ziemi o średnicy większej niż 140 metrów. Okazało się, że stan systemu jest tak zły, że praktycznie nie działa. Ponad 100 astronautów i naukowców z całego świata podpisało deklarację, w której domagają się zwiększenia starań na rzecz ochrony Ziemi przed asteroidami. Eksperci ostrzegają, że obecnie znamy i obserwujemy tylko jeden procent wszystkich obiektów, które mogą uderzyć w naszą planetę, i z tego powodu nasze życie jest poważnie zagrożone. Podczas Dnia Świadomości o Asteroidach naukowcy z całego świata będą edukować w sprawie niebezpieczeństwa, jakie nam zagraża. Data nie została wybrana przez przypadek, 30 czerwca 1908 roku doszło do tzw. katastrofy tunguskiej. Tego dnia odbędą się między innymi koncerty muzyczne, wydarzenia społeczne, wykłady i inne programy edukacyjne. Wszystko to ma na celu uświadomienie ludzi z całego świata, a przede wszystkim wezwanie, aby zwiększono "stukrotnie" działania na rzecz ochrony Ziemi.

Warto dodać, że amerykańska agencja kosmiczna NASA, a właściwie działająca w ramach tej organizacji grupa robocza badająca obiekty przelatujące w pobliżu Ziemi (NEO – Near Earth Object), opracowała mapę, która pokazuje, że małe asteroidy często wpadają w ziemską atmosferę, która na szczęście w większości przypadków stanowi na tyle solidną barierę, że kosmiczne skały nie dolatują w całości do powierzchni Ziemi. Na mapę naniesiono miejsca, w których doszło do incydentów z obiektami z kosmosu, do których doszło w latach 1994–2013. W ciągu dwudziestu lat było aż 556 takich incydentów.

Najbliższa zaobserwowana potencjalnie niebezpieczna asteroida może zagrozić Ziemi w 2017 roku. Jak się okazało, trajektoria asteroidy 2012 TC4 uległa drobnym zmianom i jeżeli tak pozostanie, to w październiku 2017 roku obiekt może zderzyć się z naszą planetą. Asteroida ma około 40 metrów średnicy i po wpadnięciu w ziemską atmosferę może wyrządzić szkody porównywalne do zdarzenia z lutego 2013 roku w Rosji nad Czelabińskiem. Eksplozja ta była 30 razy silniejsza niż bomba w Hiroszimie. Według szacunków obiekt miał od 15 do 17 metrów średnicy i ważył około 10 tysięcy ton.

Asteroid Day
Słowa kluczowe (tagi):