Jesteś tutaj

„Utalentowane” psy często przechylają swoją głowę, zanim poprawnie zidentyfikują zabawkę.

Ze wszystkich uroczych rzeczy, które robią psy, przechylanie głowy na bok podczas patrzenia na właściciela może być najbardziej ujmujące. Jednak zaskakująco niewiele badań sprawdzało, dlaczego zwierzęta to robią. Nowe badanie nad „uzdolnionymi” psami – tymi, które są w stanie szybko zapamiętać wiele nazw zabawek – pokazuje, że często przechylają swoje głowy, zanim prawidłowo określą i przyniosą konkretną zabawkę. Sugeruje to, że przechylanie głowy u psów może być oznaką koncentracji i przypominania sobie informacji.

Naukowcy przypadkowo natknęli się na swoje znalezisko podczas badania psów „zdolnych, uczących się słów”. Większość psów nie potrafi zapamiętać nazw nawet dwóch zabawek, ale te utalentowane szczenięta – wszystkie rasy border collie – potrafiły przypomnieć sobie i przynieść co najmniej 10 zabawek, których imion zostały nauczone. Jeden z najlepszych, o imieniu Whiskey, poprawnie przyniósł 54 z 59 zabawek, których nauczył się rozpoznawać.

W ciągu kilku miesięcy naukowcy przetestowali zdolność psów do uczenia się i zapamiętywania etykiet zabawek, porównując ze sobą umiejętności 33 ras. Właściciele umieścili zabawki w innym pokoju i poprosili swoje psy o ich przyniesienie. Tylko siedem uzdolnionych zwierząt było w stanie szybko nauczyć się i zapamiętać imiona. Wszystkie te psy miały coś wspólnego: przechylenie głowy.

„Wzorzec był zbyt spójny, by mógł być czystym zbiegiem okoliczności” – twierdzi Andrea Sommese, badaczka zachowań zwierząt z Uniwersytetu Eötvös Loránd, która kierowała badaniami.

Szybki przegląd dokumentów w Internecie przyniosło wiele spekulacyjnych wyników sugerujących, że psy przechylają głowy, aby lepiej słyszeć, nasłuchiwać określonych słów lub tonów albo patrzeć przez pysk. Sommese znalazła jeden plakat zawierający hipotezę, że psy ze schroniska robią to częściej, ponieważ wiedzą na pewnym poziomie, że ludzie odbierają je wtedy jako milsze i słodsze.

Literatura naukowa była znacznie rzadsza. Poszukiwanie wcześniejszych badań dotyczących pochylania głowy przyniosło zaskakująco niewiele wyników. Jak mówi Sommese, pojawiły się artykuły weterynaryjne, w których ta praktyka była objawem pewnych problemów zdrowotnych.

Naukowcy odkryli, że gdy poproszono o odzyskanie zabawki, uzdolnione psy przekrzywiły głowę w 43% przypadkach w dziesiątkach prób, w porównaniu z zaledwie 2% przypadków u typowych psów. Chociaż uzdolnione psy znacznie częściej przechylały głowę, było równie prawdopodobne, że odzyskają odpowiednią zabawkę niezależnie od tego, czy wykonały ruch głową. Zwierzęta miały nawet uprzywilejowaną stronę, tak jak ludzie preferują lewą lub prawą rękę. Było to spójne przez wiele miesięcy nagrań, niezależnie od tego, gdzie stał właściciel w stosunku do psa.

Sommese zauważała, że ​​wszystkie border collie w badaniu znały wypowiadane słowa, ale tylko uzdolnione psy, które prawidłowo nadały znaczenie każdemu słowu, konsekwentnie wykazywały przechylanie się. Oznacza to, że przechylanie głowy nie jest jedynie oznaką znajomości poszczególnych dźwięków, przekonuje Sommese. Gdyby tak było, wszystkie 40 psów byłoby jednakowo skłonne to zrobić. Zespół uważa, że ​​może to być powiązane z przetwarzaniem umysłowym – oznaką wysokiej uwagi lub koncentracji u uzdolnionych psów. Psy mogą na przykład odwoływać się do polecenia ze swoimi wizualnymi wspomnieniami zabawek.

Monique Udell, badaczka interakcji człowiek-zwierzę z Oregon State University w Corvallis, nigdy wcześniej nie spotkała się z badaniem przechylania głowy u psów. Ostrzega, że ​​te obserwacje są wstępne, ale uważa, że ​​mogą one stanowić ekscytujący nowy kierunek badań nad psim poznaniem. „Następnym krokiem jest zadanie większej liczby pytań, aby dowiedzieć się, co naprawdę oznacza przechylenie głowy” — mówi Udell. „Czy możemy wykorzystać przechylanie głowy do przewidywania zdolności do uczenia się słów, uwagi lub pamięci?”

Sommese ma nadzieję kontynuować to badanie, zastanawiając się, jakie rodzaje dźwięków mogą mieć podobne znaczenie dla nieuzdolnionych psów, aby wywoływać to samo zachowanie. Do tego czasu właściciele psów będą musieli zadowolić się świadomością, że kiedy psiak przechyla głowę, prawdopodobnie po prostu stara się zrozumieć, co do niego mówisz.

Opracowano na podstawie: www.science.org/content/article/why-do-dogs-tilt-their-heads-new-study-offers-clues.

Pies z przechyloną głową
Słowa kluczowe (tagi):