Jesteś tutaj

Po odstawieniu mięsa ze względów etycznych, zdrowotnych lub środowiskowych, niektórzy właściciele zwierząt chcą, aby ich czworonożne pupile również przeszły na dietę wyłącznie roślinną. Czy to bezpieczne, aby nasze mięsożerne koty i szczenięta całkowicie rezygnowały z mięsa lub białka zwierzęcego?

Krótka odpowiedź brzmi, to zależy. Jest to zdrowe dla niektórych zwierząt, ale nie dla wszystkich. Nigdy nie zaleca się samodzielnego przestawiania zwierzaka na dietę roślinną. Diety roślinne są na rynku nowsze, a nauka wciąż się rozwija. Aby upewnić się, że Twoje zwierzę otrzymuje wystarczającą ilość wszystkich niezbędnych składników odżywczych, prawdopodobnie będziesz potrzebować pomocy.

Wiele osób, które odwiedzają dr Lindsey Bullen, weterynarza z Północnej Karoliny i certyfikowanego dietetyka dla zwierząt, jednego z około 100 w USA, popełnia ten błąd, mimo że zazwyczaj działają w dobrych intencjach. „Myślę, że niektórzy klienci zwyczajnie czują, że mogą to zrobić lepiej” – komentuje Bullen. „Ale tak naprawdę nie wiedzą, co składa się na formułowanie diety dla ich zwierzaka”.

Zmiana diety zwierzęcia bez pomocy eksperta jest często szkodliwa dla zdrowia czworonoga. Białka zwierzęce, które zwykle jedzą psy i koty, zawierają dużo aminokwasów w formie łatwej do przyswojenia przez organizm. Zdecydowanie więcej niż to, co zwykle występuje w białku roślinnym. Według Cummings Veterinary Medical Center, które działa na Tufts University w Massachusetts, zwierzęta, które nie otrzymują wystarczającej ilości białka, mogą doświadczać utraty wagi, utraty mięśni, osłabienia, słabego trawienia, a nawet gromadzenia się płynu w klatce piersiowej lub brzuchu.

Zwłaszcza koty potrzebują tauryny, aminokwasu znajdującego się w białku mięsa. Bullen twierdzi, że jeśli tauryna nie jest odpowiednio uzupełniana w diecie roślinnej, koty mogą doświadczać osłabienia funkcji nerwowych, problemów z reprodukcją, a także chorób serca. Nawet niewłaściwa równowaga minerałów w diecie roślinnej dla zwierząt domowych może stanowić problem. Na przykład niewłaściwy stosunek wapnia do fosforu może zwiększać ryzyko złamań u psów i kotów.

Nie oznacza to jednak, że nie można zrobić prawidłowej diety roślinnej dla zwierząt domowych. „Dietę wegetariańską można bezpiecznie stosować zarówno u kotów, jak i psów” – przekonuje Bullen. „Weganizm można bezpiecznie stosować u psów, ale u kotów jest to bardzo trudne”. Koty są mięsożercami, a wiele ich potrzeb żywieniowych jest związanych ze składnikami specyficznymi dla mięsa. W rezultacie koty potrzebują znacznie więcej dodatków, aby dieta wegańska była kompletna i zbilansowana.

Czasami Bullen zaleca dietę roślinną ze względów zdrowotnych, szczególnie dla zwierząt, które mają alergie skórne lub żołądkowo-jelitowe na produkty mięsne (jej własny pies ma oba rodzaje alergii i jest na diecie na bazie hydrolizowanej soi).

Osobom, które planują przejść ze swoim czworonogiem na mokrą lub suchą karmę roślinną, Bullen zaleca kupowanie produktów od marek, które przeprowadziły badania strawności, badania interakcji składników i próby żywieniowe dotyczące ich opcji na bazie roślin. Niemniej, zanim to zrobisz, ważne jest, aby upewnić się, że dieta roślinna jest odpowiednia dla Twojego zwierzęcia. Ekspert, taki jak weterynarz lub dietetyk, z którym się konsultują, najpierw rozważy ogólne samopoczucie zwierzęcia, w tym wiek, środowisko i inne problemy zdrowotne. Jeśli zwierzę jest zdrowe, prawdopodobnie dobrze skomponowana dieta roślinna może mu pomóc.

Jeśli dieta wegetariańska lub wegańska jest bezpieczną opcją, następnym krokiem jest opracowanie przez weterynarza lub dietetyka bardzo konkretnego planu. Na przykład, kiedy Bullen opracowuje dla klienta wegetariańską dietę dla zwierząt domowych, dostarcza pełną listę składników, w tym proporcje, wyraźne wytyczne dotyczące gotowania, instrukcje żywienia i wytyczne dotyczące monitorowania. O każdym składniku mówi konkretnie, w tym o marce tofu czy procentowej zawartości tłuszczu w twarogu.

Bullen zachęca właścicieli do aktywnego udziału w żywieniu swoich pupili, ale ostrzega przed podejmowaniem działań samodzielnie. Praca z ekspertem to najbezpieczniejszy sposób na osiągnięcie zamierzonych celów i potrzeb zwierząt.

Opracowano na podstawie: www.livescience.com/pets-plant-based-diet.

Cztery psy siedzące na trawie
Słowa kluczowe (tagi):
,