Jesteś tutaj

Archeolodzy odkryli dwunastą jaskinię w Qumran. Teraz eksplorują jej wnętrze w nadziei na znalezienie kolejnych rękopisów znad Morza Martwego. Znalezione w połowie XX wieku zbiory rękopisów z Qumran sprzed 2000 lat są jednym z najważniejszych odkryć współczesnej archeologii.

70 lat temu, w czasach kiedy na Bliskim Wschodzie kończyła się superamacja Wielkiej Brytanii i rozpoczynały się spory terytorialne w jaskini nieopodal ruin starożytnej osady Qumran znaleziono dzbany zawierające dobrze zachowane zwoje sprzed około 2000 lat. Odkrycia nie dokonali archeolodzy, tylko mieszkający nieopodal chłopcy i znalezisko przeszło długą drogę - wartą filmu sensacyjnego - zanim stało się przedmiotem poważnych badań. A znalezisko było tego warte, bo wkrótce okazało się, że dzbany zawierały około 900 manuskryptów w kilku językach (hebrajskim, aramejskim i greckim), zawierających księgi biblijne w różnych wersjach, komentarze do nich i pisma religijne nie znane dotąd badaczom.

Qumran było niewielką, ale długo zamieszkiwaną osadą - najstarsze ślady wskazują na VIII wiek p.n.e. W istotnym dla tej historii okresie najprawdopodobniej zamieszkiwali go esseńczycy - jeden z żydowskich odłamów religijnych, o którym wcześniej niewiele było wiadomo. Jak się okazało, mieszkańcy Qumran w okolicznych jaskiniach schowali zwoje religijne tworzone przez ich społeczność przez kilkaset lat - od II wieku p.n.e. do 68 roku n.e., kiedy państwo żydowskie zostało podbite przez Rzymian. Najprawodpodobniej właśnie wtedy ukryto zwoje.

W latach 1947-56 archeolodzy znaleźli w sumie 11 jaskiń, a w każdej kolejne zwoje, bezcenne dla historyków, filologów i biblistów, stanowiące unikatowy nowy materiał i nie mniej cenny materiał porównawczy. Ich odnalezienie przyniosło praktycznie nową erę w badaniach biblijnych i filologicznych.

W 2016 roku archeolodzy z Israel Antiquities Authority zapowiedzieli rozpoczęcie programu poszukiwawczego, którego celem ma być rozpoznanie, czy pustynia nie kryje jeszcze jakiś tajemnic. Biorąc pod uwagę przypadkowść dotychczasowych odkryć, podziewano się znaleźć coś więcej i rzeczywiście - pod koniec 2017 roku ogłoszono znalezienie 12 jaskini.

Jej eksploracją zajął się zespół pod kierownictwem archeologa dr. Orena Gutfelda z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Hebrajskiego i teologa dr. Randalla Price'a z Liberty University in Lynchburg w Virginii (USA). Po wejściu do jaskini znalaziono jednak jedynie potłuczone słoje, jeden pusty zwój i rozrzucone skóry, które innych jaskiniach służyły w do zabezpieczenia zwojów. Wszystko wskazuje na to, że jasknia została znaleziona już w latach 50-tych i splondrowana przez lokalnych "archeologów". Badacze uważają jednak, że jaskinia wciąż może kryć swoje tajemnice.

Opracowano na podstawie artykułu Could This Newfound Cave Hold More Dead Sea Scrolls? opublikowanego na portalu LiveScience.

Nie opublikowano dotąd zdjęcia nowoodkrytej jaskini. Na zdjęciu jaskinia nr 4 w Qumran znaleziona 1952 roku. Kryła ponad 500 zwojów, które nosiły wyraźne ślady ukrywania w pośpiechu.