Komora grobowa króla Tuta (Tutenchamona) na przestrzeni lat ujawniła wiele tajemnic, ale może być jest jeszcze mnóstwo do odkrycia, na przykład grób jego matki, królowej Nefertiti

Badacze pracujący w zespole dr. Nicholasa Reevesa, archeologa z Uniwersytetu w Arizonie, sądzą, że komora grobowa w grobowcu faraona Tutenchamona zawiera tajne przejście. Może ono prowadzić do miejsca pochówku królowej Nefertiti. Jeśli te tezy się potwierdzą, będzie to jedno z najważniejszych odkryć archeologicznych ostatnich lat.

Skanowanie struktury ścian grobowca króla Tutenchamona ujawniło wgniecenia lub jasne linie, które mogłyby sugerować dwie pary ukrytych drzwi. Nicholas Reeves stwierdził, że to okazja do spotkania się po raz pierwszy w najnowszej historii z nienaruszonym pochówkiem faraona egipskiego w Dolinie Królów. Inni egiptolodzy są jednak sceptyczni, ponieważ rysy na ścianie są jedynymi wskazania pochówku królowej.

Tezę Reevesa zdają się potwierdzać dwa fakty. Po pierwsze, nigdy nie odnaleziono grobowca królowej Nefertiti, a powinien być niedaleko grobowca Tutenchamona, gdyż najprawdopodobniej była jego matką. Po drugie, komora grobowa jest zaskakująco mała, co wskazuje, że przebogate  skarby, które w jej wnętrzu znaleźli w listopadzie 1922 roku archeologowie Howard Carter i George Carnarvon, zostały przeniesione z innej, większej komory. Archeolodzy przypuszczają, że Tutenchamona złożono w krypcie dołączonej do innej Sali.

Króla Tutanchamona (nazywany również Tutankhamun lub Tutankhamen) często określano jako królewskiego chłopca. Była faraonem egipskim XVIII dynastii, doszedł do władzy w 1333 roku p.n.e. w wieku lat 10. Jego matką była królowa Nefertiti, a ojcem Echnaton. Zmarł w wieku 20 lat, prawdopodobnie na malarię lub nieprawidłowości kości. Początkowo nosił imię Tutanchaton, w 4. roku swojego panowania zmienił je jednak na Tutanchamon i przywrócił tradycyjną religię egipską z kultem boga Amona na czele, wykorzeniając resztki heretyckiej religii stworzonej przez jego ojca.

4 listopada 1922 roku angielski archeolog Howard Carter odkrył w Dolinie Królów jego zapieczętowany, przebogaty grobowiec. Istnieje prawdopodobieństwo, że grobowiec Tutanchamona został wyposażony w skarby wyniesione z miejsc pochówku jego ojca i matki Nefertiti. Złota maska Tutanchamona nosi ślady przeróbek. Także na sarkofagu odkryto ślady ponownego rzeźbienia. W 2014 roku naukowcy odtworzyli jego wygląd. Miał zaokrągloną twarz i podbródek oraz pełne policzki, wystające zęby, dziewczęce biodra i szpotawą stopę.

Pochodzenie Nefertiti nie jest do końca jasne. Przedstawia się teorię jakoby była księżniczką mitannijską. Była ukochaną żoną Echnatona, z którym miała 6 córek. Prawdopodobnie została wyniesiona na tron jako współregent i przybrała imię Neferneferuaton („Nadzwyczajna piękność Atona”). Jako jedyna królowa w historii Egiptu jest przedstawiana na nielicznych zachowanych płaskorzeźbach w pozach zarezerwowanych dla faraonów, np. zwyciężania lub upokarzania wrogów Egiptu. Prawdopodobnie umarła wcześniej niż jej mąż. Podobnie jak Echnaton pochowana została w jego nowej stolicy Achetaton, ich grób został jednak prawdopodobnie przeniesiony został do Doliny Królów. Swą nieśmiertelną sławę Nefertiti zawdzięcza popiersiu znalezionemu w 1912 roku przez niemieckiego badacza Ludwig Borchardt. Posążek królowej Egiptu znajduje się obecnie w berlińskim Neues Museum.

Opracowano na podstawie artykułu: King Tut's Tomb May Hide Nefertiti's Secret Grave

Posążek Nefertiti. Fot. Philip Pikart (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons
Złota maska z grobu Tutanchamona. Fot. MykReeve [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons
Słowa kluczowe (tagi):