Jesteś tutaj

Lekarze twierdzą, że pozostawienie drzazgi w skórze może powodować stan zapalny, infekcję i trwałe guzki na skórze.

Jeśli kiedykolwiek miałeś drzazgę, to wiesz, że może to być bolesne doświadczenie. Te małe obiekty, z racji ich rozmiaru bardzo często trudno usunąć. Co się jednak stanie, jeśli nie wyjmiesz drzazgi?

Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Lekarzy Rodzinnych, odłamki mogą uszkodzić skórę, powodując stany zapalne, infekcje, reakcje toksyczne i tworzenie się ziarniniaków.

„Skóra jest fizyczną barierą, która zapobiega infekcjom. Pozostawienie drzazgi w skórze ułatwia bakteriom znajdującym się na zewnątrz skóry, wejście pod skórę” – twierdzi certyfikowana pielęgniarka Ashley Jones.

Jeśli drzazga zawiera bakterie, pozostawienie jej w skórze zapewnia łatwy sposób przedostania się bakterii do krwioobiegu.

Można spróbować usunąć drzazgi, stosując powolny, równomierny nacisk przy użyciu pęsety, a jeśli to nie pomoże, warto skorzystać z opieki zdrowotnej.

Nie wszystkie drzazgi można bezpiecznie usunąć w domu. Dr Jefrey Biehler, kierownik pediatrii w Nicklaus Children's Hospital w Miami przekonuje, że usunięcie głęboko osadzonej drzazgi może spowodować krwawienie. Jeśli usunięcie drzazgi powoduje obfity upływ krwi, należy udać się do ośrodka opieki zdrowotnej, gdzie specjaliści opatrzą zranienie przy użyciu sterylnych narzędzi.

Odłamki pozostawione w ciele nie są wchłaniane. Zamiast tego bardziej prawdopodobne jest, że organizm odrzuci drzazgę i spróbuje ją wypchnąć, co może wywołać stan zapalny.

Jeśli reakcja zapalna utrzymuje się przez kilka dni lub tygodni, obszar może czasami rozwinąć nieco trwały guzek lub coś, co nazywa się „ziarniniakiem”. Jest to rodzaj ochronnej bańki komórek układu odpornościowego otaczającej obcy obiekt, którego organizm nie był w stanie usunąć.

Czasami organizm może naturalnie usunąć drzazgę ze skóry bez reakcji zapalnej. Innym razem drzazga może pozostać w skórze na zawsze.

Biehler zauważył, że jedna z jego przyjaciółek, pielęgniarek, od 40 lat ma w dłoni długi na 2,54 cm cierń. „Czuję się dobrze od 40 lat” – twierdzi Biehler. Drzazga nie niesie ze sobą tak dużego ryzyka infekcji, jak na początku, ponieważ skóra na niej zamknęła się.

„Jest cienka granica między tym, co musi zobaczyć lekarz, co trzeba usunąć, a tym, co można zostawić bez interwencji” – komentuje Biehler. Ale ogólnie rzecz biorąc, drzazgi, które pochodzą z materiałów roślinnych, takich jak drewno, „zwykle muszą zostać usunięte, ponieważ organizm na nie reaguje”.

Jedno jest pewne: ciała obce osadzone w skórze – zwłaszcza u dzieci i osób starszych, które mogą być bardziej podatne na infekcje – powinny zostać zbadane przez pracownika służby zdrowia.

Artykuł opracowano na podstawie: www.livescience.com/65710-should-you-always-remove-splinters.html

Wyjmowanie drzazgi z palca
Słowa kluczowe (tagi):