14 lipca 2023 roku wystartowała indyjska misja kosmiczna Chandrayaan-3, której celem jest eksploracja Księżyca. W jej skład wchodzą lądownik Vikram i łazik Pragyan. Było to już trzecie, na szczęście udane, podejście do startu. Lądowanie na Księżycu zaplanowano na 23 sierpnia 2023 roku.

Program Chandrayaan, znany również jako Indyjski Program Eksploracji Księżyca, to seria misji kosmicznych Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych (ISRO). Program obejmuje opracowanie i budowę orbitera księżycowego, impaktora (sondy uderzeniowej), miękkiego lądownika i łazika kosmicznego. Program składa się z wielu misji. Pierwsza faza obejmowała wystrzelenie pierwszych orbiterów księżycowych. Chandrayaan-1 wystartował 22 października 2008 roku i był wielkim sukcesem ISRO, ponieważ Moon Impact Probe odkrył wodę na Księżycu. Misja Chandrayaan-1 wykonała kilka innych zadań, takich jak mapowanie i profilowanie atmosfery Księżyca. Drugi statek kosmiczny składający się z orbitera, miękkiego lądownika i łazika został wystrzelony 22 lipca 2019 roku. Statek kosmiczny został pomyślnie umieszczony na orbicie księżycowej 20 sierpnia 2019 roku, ale lądownik został utracony podczas próby lądowania 6 września 2019 roku. Orbiter wciąż działa i zbiera dane naukowe – oczekuje się, że będzie pracował przez 7,5 roku. Chandrayaan-3 została wystrzelona 14 lipca 2023 roku i dotrze do Księżyca w sierpniu. Lądowanie zaplanowano na 23 sierpnia 2023 roku w okolicach południowego bieguna Srebrnego Globu.

Zgodnie z umową misję wspiera Europejski System Śledzenia Przestrzeni Kosmicznej (ESTRACK) obsługiwany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). W ramach nowego porozumienia o wzajemnym wsparciu ESA będzie współpracować także przy innych misjach ISRO, takich jak pierwszy indyjski program lotów kosmicznych Gaganyaan, lądownik księżycowy Chandrayaan-3 i misja badań słonecznych Aditya-L1.

ISRO wyznaczyło trzy główne cele misji Chandrayaan-3, które obejmują: doprowadzenie lądownika do bezpiecznego i miękkiego lądowania na powierzchni Księżyca, obserwację i demonstrację możliwości indyjskiego łazika na Księżycu oraz obserwację na miejscu i przeprowadzenie eksperymentów na materiałach dostępnych na powierzchni Księżyca w celu lepszego zrozumienia jego składu. Aby osiągnąć cele misji, w lądowniku zainstalowano wiele zaawansowanych technologicznie urządzeń, takich jak wysokościomierze laserowe i radiowe, laserowy prędkościomierz dopplerowski, kamerę prędkości poziomej lądownika, zestaw akcelerometrów oraz specjalistyczne systemy napędowe, nawigacyjne, sterowania i lądowania.

Opracowano na podstawie:
Chandrayaan-3 Mission

Start misji Chandrayaan-3 z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan | Image credit: DOS/ISRO
Słowa kluczowe (tagi):