14 maja 2024 roku o godz. 17.30 odbędzie się spotkanie Klubu Myśli Ekologicznej. Miejscem wydarzenia będzie Muzeum Hutnictwa w Chorzowie (ul. Metakowców 4a). Spotkanie będzie również transmitowane online.

Gościem 91. spotkania Klubu Myśli Ekologicznej będzie Jan Mencwel – animator kultury, publicysta, komentator, działacz społeczny i aktywista miejski, współzałożyciel i przewodniczący stowarzyszenia „Miasto Jest Nasze”. Autor książek „Betonoza. Jak niszczy się polskie miasta” oraz „Hydrozagadka. Kto zabiera polską wodę i jak ją odzyskać”.

Jan Mencwel publikuje i komentuje m.in. w portalu ngo.pl, „Kulturze Liberalnej”, „Res Publice”, „Gazecie Stołecznej”, „Rzeczpospolitej”, „Super Expressie”, „Fakcie”, „Polska Times”. Jako aktywista miejski działa w kilku warszawskich inicjatywach, m.in. Otwarty Jazdów (broniąca przed wyburzeniem osiedla domków fińskich na Jazdowie), Chlebem i Solą, Inicjatywa Wolna Białoruś. Od września 2018 był zawodowo związany z ClientEarth, gdzie odpowiadał za kampanie związane z ochroną klimatu.

Spotkanie transmitowane będzie na YouTube oraz na Facebooku.

Prowadzącymi spotkanie będą prof. dr hab. Piotr Skubała z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego – ekolog, akarolog, etyk środowiskowy, edukator ekologiczny, działacz na rzecz ochrony przyrody, aktywista klimatyczny, oraz dr Ryszard Kulik ze Szkoły Integralnej Ekopsychologii – psycholog, aktywista ekologiczny, trener treningu interpersonalnego, ekofilozof skoncentrowany na głębokiej ekologii, autor książek i artykułów poświęconych relacji człowiek – przyroda.

Kontakt z widzami zapewni Barbara Wojtaszek – prezeska Fundacji Klub Myśli Ekologicznej, polonistka i anglistka, edukatorka ekologiczna, aktywistka Śląskiego Ruchu Klimatycznego, organizatorka społecznościowa Fundacji Rzecz Społeczna.

Organizatorami spotkania są:

• Klub Myśli Ekologicznej;
  • Metropolia GZM;
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach;
  • Wydział Nauk Przyrodniczych UŚ;
  • Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Patronat medialny sprawują:

• Gazeta Uniwersytecka UŚ w Katowicach;
  • Miesięcznik Dzikie Życie;
  • Miesięcznik AURA;
  • Kwartalnik Ekologia;
  • Edukacja Etyczna;
  • Śląska Opinia;
  • Europe Direct Śląskie;
  • Śląski Ruch Klimatyczny;
  • Fundacja Rzecz Społeczna;
  • Śląskie Kwitnące.

Organizator – Fundacja Klub Myśli Ekologicznej – utrwala przebieg imprezy dla celów dokumentacji. Wizerunek osób przebywających na terenie imprezy może zostać utrwalony, a następnie rozpowszechniony dla celów dokumentacyjnych, sprawozdawczych oraz promocyjnych. Wejście na spotkanie oznacza wyrażenie zgody na utrwalenie i potencjalne rozpowszechnienie wizerunku.

grafika wydarzenia