Już za tydzień rusza 6. Śląski Festiwal Nauki Katowice. Tradycyjnie Przystanek Nauka objął patronatem medialnym to wydarzenie. Znajdziecie nas także na specjalnych festiwalowych przystankach – Marii Skłodowskiej-Curie i Alberta Einsteina. Będziecie mogli tam porozmawiać z wieloma wybitnymi naukowcami.

Od 3 do 5 grudnia 2022 roku Katowice po raz kolejny opanuje Śląski Festiwal Nauki Katowice. To obecnie jedno z największych i najlepiej proponowanych wydarzeń popularnonaukowych w kraju i Europie. Szósta edycja Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE będzie jednym z najważniejszych wydarzeń w ramach przygotowań stolicy województwa śląskiego do pełnienia funkcji Europejskiego Miasta Nauki w roku 2024 – ten prestiżowy tytuł przyznało Katowicom Stowarzyszenie EuroScience.

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE był również – na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego – jednym z ambasadorów województwa śląskiego podczas wystawy światowej Expo 2020 w Dubaju – podczas Śląskiego Regionalnego Tygodnia reprezentanci ŚFN i UŚ poprowadzili serię warsztatów dla dzieci.

3.12.2022, godz. 19.00 GALA OTWARCIA w Planetarium — Śląski Park Nauki*
4–5.12.2022 ŚWIĘTO NAUKI w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach**:

• 4.12.2022 (niedziela), godz. 10.00-19.00
  • 5.12.2022 (poniedziałek), godz. 8.00-18.30

Blisko 2000 naukowców i popularyzatorów nauki, blisko tysiąc aktywności, spotkania autorskie, wykłady, koncerty i debaty na 17 scenach:

• Scena Główna

• strefa specjalna węgla
  • EXPO festiwali nauki
  • inicjatywa Młodzi budują Miasto Nauki
  • inauguracja projektu o charakterze citizen science Gaia Vari i in.

• POP Science (dla popularyzatorów nauki)
  • OFF Science — przegląd garażowych wynalazków

• Mark McCaughrean

​Informacje

* Rejestracja na galę zakończyła się [‼️]
*Zarejestruj się i pobierz bezpłatną wejściówkę na festiwal. Link dostępny będzie wkrótce na stronie: www.slaskifestiwalnauki.pl
Część aktywności w języku angielskim oraz ukraińskim
Wszystkie festiwalowe wydarzenia są bezpłatne [‼️]

6. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE organizują: Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider i pomysłodawca przedsięwzięcia), Miasto Katowice (miasto gospodarz wydarzenia), Województwo Śląskie i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (współgospodarze), a także Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.

6. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE i Expo Festiwali Nauki dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

Sponsorami złotymi festiwalu są PKO Bank Polski oraz ING Bank Śląski S.A.

Sponsorami srebrnymi: Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., PZU SA. Partnerem – Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach, Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności, Centrum Innowacji Erasmus+ InnHub, Fundacja Nauka. To Lubię, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Regionalne Centrum Wolontariatu w Katowicach, Bajka Pana Kleksa, Fundacja W TO MI GRAJ, Bawialnia BombelCafe, Bricks4Kidz oraz Water Solution Polska. Partnerem instytucjonalnym jest Planetarium – Śląski Park Nauki.

6. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE jest objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, wiceprezesa Rady Ministrów, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotra Glińskiego, Ministra Sportu i Turystyki Kamila Bortniczuka, Ministra Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg, Prezesa Polskiej Akademii Nauk prof. Jerzego Duszyńskiego, Dyrektora Narodowego Centrum Nauki Zbigniewa Błockiego, Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dr Pawła Kucha , Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA), Prezesa Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej Edyty Demby-Siwek, Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego, Przewodniczącego Zarządu Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej Kazimierza Karolczaka, Prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupy , Prezydenta Miasta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego, Prezydenta Miasta Chorzowa Andrzeja Kotali, Prezydenta Miasta Bytomia Mariusza Wołosza, Prezydent Miasta Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik, Prezydenta Miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka oraz Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Głównymi patronami medialnymi: „Polityka", „Wiedza i Życie” , „Świat Nauki”, Pulsar, Radio 357.

Patronat medialny nad 6. ŚFN KATOWICE objęli: „Dziennik Zachodni”, „Gazeta Wyborcza”, wKatowicach.eu, „Forum Akademickie”, „Gość Niedzielny”, Antyradio, Radio Katowice, Radio eM, Radio Bielsko, Radio Express, „Gazeta Uniwersytecka UŚ”, Przystanek Nauka, Magazyn Studentów Uniwersytetu Śląskiego „Suplement”, Radio Egida.

Więcej informacji znajduje się na stronie: www.slaskifestiwalnauki.pl.

grafika promująca wydarzenie