540. rocznica urodzin Michała Anioła
6 marca 1475 w Caprese, prowincji Toskanii we Włoszech urodził się Michelangelo Buonarroti (Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni), znany jako Michał Anioł – włoski malarz, rzeźbiarz, poeta i architekt epoki odrodzenia
Działalność artystyczna Michała Anioła jest związana była z Bolonią (1494–1495), Florencją (1501–1505, 1517–1534), a przede wszystkim z Rzymem (1496–1501, 1505–1517, 1534–1564), gdzie twórczość artysty objęta została mecenatem papieskim. Wykształcony został we florenckim warsztacie malarza Domenico Ghirlandaio, a w dziedzinie rzeźby w pracowni Bertolda di Giovanniego, który zarządzając zbiorami Medyceuszów, wprowadził Michała Anioła w otoczenie Lorenza de’ Medici, zw. il Magnifico (Wawrzyńca Wspaniałego), władcy Florencji. Przebywał na jego dworze w latach 1490–1492. Z tego względu często odwiedzał ogrody pałacu Medyceuszów, tam też zwrócił na jego prace uwagę Lorenzo de' Medici, który roztoczył opiekę nad chłopcem, zapewniając mu mieszkanie na terenie pałacu, wykształcenie oraz stałą pensję. Jego edukacją zajmowali się dwaj myśliciele i filozofowie: Marsilio Ficino, założyciel szkoły ateńskiej we Florencji, i hrabia Giovanni della Mirandola. Po śmierci Wawrzyńca Wspaniałego Michał Anioł opuścił pałac Medyceuszów i wrócił do rodzinnego domu. W tym czasie studiował też anatomię, wykonując potajemnie sekcje zwłok w szpitalu przy klasztorze Santo Spirito. Michał Anioł został zaproszony w roku 1505 do Rzymu przez papieża Juliusza II. Był to pierwszy z siedmiu papieży, dla których artysta pracował w Rzymie. Zmarł 18 lutego 1564 roku w Rzymie w wieku 89 lat.
Michał Anioł znany jest autorem wielu słynnych dzieł – fresków i rzeźb. Do najważniejszych i najbardziej znanych fresów jego autorstwa zalicza się freski w Kaplicy Syksyńskiej, a szczególnie sklepienie Kaplicy Sykstyńskiej (Stworzenie Adama) oraz fresk przedstawiający sąd ostateczny. Wśród rzeźb najbardziej znane są Pietà, Dawid i Mojżesz. Do najważniejszych dzieł architektonicznych Michała Anioła należy projekt kopuły bazyliki świętego Piotra.
Wbrew obiegowym opiniom Michał Anioł nie zaprojektował mundurów Watykańskiej Gwardii Szwajcarskiej.