El Niño
![Źródło: NASA Źródło: NASA](https://przystaneknauka.us.edu.pl/sites/default/files/styles/ikona/public/field/image/anomalie_temperatrowe_2.jpg?itok=duQa6Bjy)
Luty 2016 pobił wszystkie rekordy
Anomalie temperaturowe w lutym był też największymi, jakie odnotowano w 135 letniej historii pomiarów wykonywanych przez NASA. Tutaj palmę pierwszeństwa krótko dzierżył tegoroczny styczeń, ale luty pobił go 0,2°C. Tak czy inaczej rok 2016 jest na najlepszej drodze do odebrania swojemu poprzednikowi tytułu „najgorętszego roku w historii”.
Długotrwałe ocieplenie na Ziemi jest spowodowane nagromadzeniem się w atmosferze zatrzymujących ciepło gazów...
![Foto: pixabay.com Foto: pixabay.com](https://przystaneknauka.us.edu.pl/sites/default/files/styles/ikona/public/field/image/landscape-874765_1280_2.jpg?itok=87MtTnKA)
Susza znowu nie taka wyjątkowa
Jak mówi dr Damian Absalon z Katedry Geografii Fizycznej Wydziału Nauk o Ziemi UŚ zjawiska podobne do tegorocznej suszy występują średnio co kilkanaście, a nawet co kilka lat. Deficyt wody staje się jednak bardziej uciążliwy niż wcześniej, ponieważ ze względu na rozwój cywilizacyjny zupełnie inaczej z wody korzystamy. Niegdysiejszy pobór wody ze studni, z rzek czy ze źródeł został zastąpiony przez dostęp do bieżącej wody dostarczanej do gospodarstw domowych sieciami...