Jesteś tutaj

pixabay.com
19.01.2021

Dzień inaguracji: dlaczego prezydenci USA muszą czekać na niego aż dwa miesiące?

Tegoroczna inaguracja będzie 59. w historii w ogóle, ale dopiero 22., która odbywa się w styczniu. Zanim  w 1933 roku przyjęto 20. poprawką do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, każdy nowy prezydent miał objąć urząd 4 marca. Oczywiście możliwe były wyjątki od tej reguły, m.in. kiedy w wyniku śmierci urzędzującego prezydenta zastępował go wiceprezydent.

Istniejący w latach 1775–1789 drugi Kongres Kontynentalny (pierwszy istniał przez kilka tygodni jesienią roku 1774), czyli federalny...

Triquet Island. Foto: Grant Callegari/Hakai Institute
11.09.2017

Prastara wioska z indiańskiej legendy istniała naprawdę

Przez setki, a być może tysiące lat pokolenia ludu Heiltsuk – autochtonicznej grupy zamieszkującej tereny Brytyjskiej Kolumbii w zachodniej części Kanady – przekazywały sobie w oralnej formie opowieść o swoim pochodzeniu. Według podania, przodkowie tego ludu, żeby przetrwać czas wielkiego mrozu (epokę lodowcową) schronili się na pewnym kanadyjskim wybrzeżu, które miało nigdy nie zamarznąć.

Najnowsze wykopaliska na wyspie Triquet, w centralnej...

Wykład prof. Johna Hittingera
15.02.2017

Wykład prof. J. Hittingera

Prof. John P. Hittinger jest założycielem The Pope John Paul II Forum for the Church in the Modern World, autorem książek i licznych artykułów poświęconych filozofii Johna Locke’a, Jacques’a Maritaina, Jana Pawła II, a także z zakresu etyki, edukacji i filozofii politycznej.

Wykład będzie tłumaczony na język polski.

 

Strony