Jesteś tutaj

Grupa kanadyjskich naukowców odkryła ślady ludzkiej osady istniejącej krótko około 14 tysięcy lat temu na jednej z wysp na kanadyjskim zachodnim wybrzeżu. Niepodziewanie potwierdziło to szczegóły jednej z legend ludu Heiltsuk, którego protoplaści mieli przetrwać epokę lodowcową w krainie, która nigdy nie zamarzła.

Przez setki, a być może tysiące lat pokolenia ludu Heiltsuk – autochtonicznej grupy zamieszkującej tereny Brytyjskiej Kolumbii w zachodniej części Kanady – przekazywały sobie w oralnej formie opowieść o swoim pochodzeniu. Według podania, przodkowie tego ludu, żeby przetrwać czas wielkiego mrozu (epokę lodowcową) schronili się na pewnym kanadyjskim wybrzeżu, które miało nigdy nie zamarznąć.

Najnowsze wykopaliska na wyspie Triquet, w centralnej części wybrzeża Kolumbii Brytyjskiej kazały archeologom przypomnieć sobie tę opowieść i dostrzec w niej ziarno prawdy.

W 2016 roku badania na tym stanowisku archeologicznym prowadził zespół którym kierowała Alisha Gauvreau, doktorantka w Uniwersytecie Wiktorii, badaczka w Instytucie Hakai. Wiele wskazuje na to, że odkryto tam bardzo dawne osiedle ludzkie, w którym znaleziono różne przedmioty, w tym strugane drewniane narzędzia i kawałki węgla drzewnego. Wszystko to znajdowało się w jednej, cienkiej warstwie gleby kopalnianej.

Badania metodą datowania radiowęglowego wykazało, że odnalezione elementy pochodzą z okresu między 13 613 a 14 086 lat temu, a więc z czasów, kiedy na wschodniej półkuli rozpoczynała się dopiero rewolucja neolityczna.

Są to jedne z najstarszych przedmiotów, jakie odnaleziono dotychczas w Ameryce. Najstarsze wykopaliska z zachodniego wybrzeża pochodziły dotąd ze stanu Waszyngton w USA. W 1977 roku wykopano tam ostrze dzidy i kość żebrową mastodonta. Dzięki tym znaleziskom przesunięto szacunki dotyczące zasiedlenia wschodniego wybrzeża Kandady do ok. 13 800 lat temu. Opisane tu znalezisko oscyluje wokół podobnej daty, bez wątpienia dotyczy więc – tak jak mówi legenda – samych początków siedlisk ludzkich w tym terenie.

Odkrycie jest ważnym krokiem do lepszego zrozumienia początków cywilizacji w Ameryce Północnej. Popularna teoria mówi o tym, że ludy północnoamerykańskie przywędrowały tam przez most lodowy łączący Alaskę i kontynent azjatycki. Inna teoria, którą głoszą między innymi naukowcy z kanadyjskiego Uniwersytetu Wiktorii, mówi o tym, że pierwszymi ludźmi, który dotarli do Nowego Świata byli myśliwi podróżujący na łodziach i polujący na wodne ssaki.

W opublikowanym pod koniec 2016 roku artykule zapowiada, że zamierza potwierdzać archeologicznymi wykopaliskami inne ustne podania autochtonicznych ludów kanadyjskich.

– To odkrycie jest dla nas niezwykle ważne, ponieważ pozwala naukowym okiem ocenić fakty, które przez tysiące lat zachowane zostały w opowieściach przekazywanych przez nasze ludy.


Opracowano na podstawie artykułu: A student found an ancient Canadian village that's 10,000 years older than the Pyramids umieszczonego w serwisie Science Insider. 
 

Triquet Island. Foto: Grant Callegari/Hakai Institute
Słowa kluczowe (tagi):