Jesteś tutaj

Foto: pixabay.com
12.02.2016

Wykłady w ramach „Viking Age and Medieval Scandinavia”

Prelegentami będą znakomici specjaliści z University College of Southeast Norway oraz University College London. Harmonogram wykładów przedstawia się następująco:

wtorek 23 lutego, godz. 12.45, sala nr 336
Björn Bandlien (University College of Southeast Norway): „Challenges and strategies for Viking tourism in Vestfold, Norway”

środa 24 lutego, godz. 12.45, sala 138
Björn Bandlien (University...

Foto: pixabay.com
13.05.2015

Biologiczna układanka coraz bardziej kompletna

Na początku nauki biologii stykamy się z dwoma podstawowymi typami komórek. Komórki proste – prokariotyczne – nie zawierają jądra komórkowego i organelli. Organizmami jednokomórkowymi o budowie priokariotycznej są np. bakterie. Komórki złożone – eukariotyczne – posiadają wysoce skomplikowaną strukturę wewnętrzną i to właśnie one tworzą wszystkie złożone organizmy: zwierzęta, rośliny i grzyby.

Już w latach 70. ubiegłego wieku Carl Woese z...

Pierwsza strona Sagi o Olafie Tryggvasonie, królu Norwegii żyjącym w X wieku. Kopenhaskie wydanie z 1699 roku, dedykowane nowemu królowi Danii i Norwegii Fryderykowi IV (Foto: National and University Library of Iceland)
04.03.2015

Wąż Midgardsorm, król Burysław i viking metal

– Wydarzenie, które w tradycyjnym ujęciu wyznaczało początek epoki wikingów, czyli najazd Norwegów na klasztor na wyspie Lindisfarne w 793 roku, było tematem jednego z utworów grupy Enslaved – wspomina dr Morawiec. – Dzięki viking metalowi dowiedziałem się więcej o dziedzictwie kulturowym Skandynawii i to był również początek moich naukowych zainteresowań – dodaje historyk.

Pionierski charakter poszukiwań dr. Morawca wiąże się ze specyfiką...