Jesteś tutaj

Złocony dysk z inskrypcją
31.07.2022

Czy Haralda Sinozębego pochowano w Polsce?

Harald Sinozęby, syn Gorma, pierwszego historycznego króla Danii, jest postacią budzącą duże zainteresowanie historyków i amatorów historii Skandynawii. Znany jest jako ten, który zjednoczył dużą część Danii, Norwegii i Szwecji, a także terenów słowiańskich. To za jego sprawą Dania przyjęła w 963 roku chrześcijaństwo, choć zapewne był to ruch bardziej polityczny niż religijny.

Przydomek Sinozęby zyskał prawdopodobnie ze względu na jeden ząb, który po jednej z bitew obumarł,...

Stanowisko archeologiczne L’Anse aux Meadows | fot. Wikipedia
05.11.2021

Pierwsza osada wikingów w Ameryce Północnej powstała 1000 lat temu

Sagi Winlandii, dwa islandzkie teksty napisane w XIII wieku, opisują wyprawy nordyckiego odkrywcy Leifa Eriksona do krainy zwanej Winlandią. Chociaż zawierają sporo literackiej fikcji, większość historyków zgadza się, że sagi pokazują, że na przełomie tysiącleci wikingowie popłynęli na południowy zachód od Grenlandii i dotarli na kontynent północnoamerykański. Odkrycie w 1960 roku stanowiska archeologicznego z epoki wikingów, w którym znajdują się pozostałości charakterystycznych...

Wikingowie - (nie tacy) groźni wojownicy
08.06.2016

Wikingowie - (nie tacy) groźni wojownicy

Czy tak było naprawdę? Jak duży wpływ na współczesny świat miała ta kultura? Odpowiedzi na te pytania można było usłyszeć podczas serii gościnnych wykładów na temat Skandynawii i historii wikingów. W zajęciach uczestniczył m.in. Björn Bandlien z Norweskiego Uniwersytetu HBV.

Strony