Jesteś tutaj

Zdjęcie przedstawia szklankę z piwem
11.05.2021

Ile bąbelków jest w szklance piwa?

Po nalaniu piwa do szklanki spieniona kaskada musów unosi się do góry. W miarę jak coraz więcej drobnych bąbelków zlewa się, tworzą one łaskoczącą w nos warstwę piany.

Na początku ten spieniony strumień karbonatyzacji wydaje się nie mieć końca. Ale ile bąbelków może wyłonić się ze szklanki piwa, zanim się rozpuści?

Gérard Liger-Belair, profesor fizyki chemicznej na Uniwersytecie w Reims Champagne-Ardenne we Francji, wcześniej zbadał ten musujący temat z szampanem, obliczając...

Stara amerykańska kartka halloweenowa
08.03.2021

Co czarownice mają wspólnego z piwem?

Kiedy zadałam to pytanie studentom literatury i kultury amerykańskiej, w odpowiedzi napotkałam tylko milczenie i nerwowy śmiech. Siostry Sanders (bohaterki filmu o czarownicach z Salem) nie popijały przecież piwa z butelki w „Hokus Pokus”. A jednak, historia piwa i czarownic jest fragmentem niezbyt magicznej historii oszczerstw i ograniczających ról płciowych.

Browarnictwo było głównie zajęciem kobiecym aż do szesnastego wieku, kiedy oszczercze kampanie oskarżyły piwowarki o...

Fot. pixabay.com
12.12.2016

Od komórki po kufel

Piwo po wodzie i herbacie to trzeci najpopularniejszy napój świata. Mimo tego proces jego otrzymywania wciąż stanowi pewną tajemnicę. Kiedy charakteryzujemy piwo i jego smak, mówimy raczej o chmielu, słodach, czasem o jakości wody, ale znacznie rzadziej o drożdżach. To one jednak ogrywają kluczową rolę w procesie piwowarskim.

– Drożdże przetwarzają cukry i w zależności od tego, w jakim stosunku tego dokonają i jakie produkty da to przetworzenie,...

Strony