Jesteś tutaj

Dwa zdjęcia zlewek z półproduktem piwnym. W każdym na powierzchni pływają małe kulki, część z nich opada
29.04.2023

BeerBoty przyspieszą produkcję piwa

Piwo rzemieślnicze powinno być oryginalne. Producenci prześcigają się w charakterystycznych rozwiązaniach, smakach i sposobach wytwarzania. Wielu z nich stawia przede wszystkim na tradycyjne rozwiązania. Ci natomiast, którzy bardziej stawiają na nowoczesność, z pewnością zainteresują się najnowszym wynalazkiem czeskich naukowców. BeerBots, czyli piwne boty, zaprezentowane w artykule opublikowanym w czasopiśmie „ACS Nano” to miniroboty, będące właściwie samobieżnymi, magnetycznymi paczkami...

Zdjęcie przedstawia szklankę z piwem
11.05.2021

Ile bąbelków jest w szklance piwa?

Po nalaniu piwa do szklanki spieniona kaskada musów unosi się do góry. W miarę jak coraz więcej drobnych bąbelków zlewa się, tworzą one łaskoczącą w nos warstwę piany.

Na początku ten spieniony strumień karbonatyzacji wydaje się nie mieć końca. Ale ile bąbelków może wyłonić się ze szklanki piwa, zanim się rozpuści?

Gérard Liger-Belair, profesor fizyki chemicznej na Uniwersytecie w Reims Champagne-Ardenne we Francji, wcześniej zbadał ten musujący temat z szampanem, obliczając...

Stara amerykańska kartka halloweenowa
08.03.2021

Co czarownice mają wspólnego z piwem?

Kiedy zadałam to pytanie studentom literatury i kultury amerykańskiej, w odpowiedzi napotkałam tylko milczenie i nerwowy śmiech. Siostry Sanders (bohaterki filmu o czarownicach z Salem) nie popijały przecież piwa z butelki w „Hokus Pokus”. A jednak, historia piwa i czarownic jest fragmentem niezbyt magicznej historii oszczerstw i ograniczających ról płciowych.

Browarnictwo było głównie zajęciem kobiecym aż do szesnastego wieku, kiedy oszczercze kampanie oskarżyły piwowarki o...

Strony