ornitologia
Dzikie kakadu wytwarzają sztućce
Kakadu białookie (Cacatua goffiniana) to geniusze w świecie ptaków. Dzicy przedstawiciele tego gatunku zostali przyłapani przez naukowców na wytwarzaniu wyspecjalizowanego zestawu narzędzi i to w ścisłym porządku. Do tej pory tak zaawansowane zdolności poznawcze były obserwowane tylko u ludzi, szympansów i kapucynek. Wytwarzanie „sztućców” przez kakadu jest zatem pierwszym przejawem takiego zachowania u reprezentanta świata ptaków i zostało opisane w „Current Biology” 31 sierpnia....
Rywalizacja w rodzeństwie prowadzi do większego uspołecznienia (zeberka timorska)
Badania, opublikowane niedawno w czasopiśmie “Proceedings of the Royal Society B” odkrywają przed nami pewną zależność rodzinną u ptaków. Obserwując dziko żyjące zeberki timorskie, grupa badaczy z australijskiego Macquarie University zauważyła wyraźną prawidłowość: wielkość rodziny na wczesnym etapie życia determinuje to, jak bardzo towarzyska i „stadna” będzie dana zeberka w dorosłym życiu.
Młode, żyjące z dużą liczbą rodzeństwa, muszą nieustannie rywalizować o dostęp do pożywienia...
Noc sów
Wolontariusze, ornitolodzy i edukatorzy w całym kraju będą odkrywali świat sów, opowiedzą o poszczególnych gatunkach i ich biologii, metodach badań i ochronie sów oraz jak znaczącą rolę miały one w polskich legendach i kulturze. Noc sów będzie okazją do wyjścia w teren, gdzie będzie można poznawać, nasłuchiwać i wabić sowy, a marcowe noce to czas, kiedy większość z sów jest najbardziej aktywna.
Uczestnikiem wydarzenia może zostać każdy...