nanomateriały
![Czy nanopestycydy to przyszłość rolnictwa? Ich wpływ na mikroorganizmy badają naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego | fot. Freepik Kosz warzyw trzymany przez kobiece ręce | fot. Freepik](https://przystaneknauka.us.edu.pl/sites/default/files/styles/ikona/public/field/image/kosz.jpg?itok=p0CCa5sR&c=587e5f5f00840707eeed26c0f013f099)
Czy powinniśmy zrezygnować z nanomateriałów?
Zdaniem naukowców mikroorganizmy są świetnymi markerami zmian w środowisku. Szybko reagują na to, co się wokół nich dzieje. Pozwalają więc lepiej rozumieć, jaki wpływ może mieć na przykład zbyt duża ilość stosowanych nanomateriałów.
– Nanocząstki są czymś naturalnym, występują w środowisku od dawna. Jednak to my, naukowcy, sztucznie je syntetyzujemy, aby móc wykorzystać w najróżniejszy sposób. Trudno się dziwić. Budzą duże zainteresowanie w przemyśle. Mają świetne właściwości i...
![dr Sławomir Sułowicz zdjęcie dr. Sławomira Sułowicza w laboratorium](https://przystaneknauka.us.edu.pl/sites/default/files/styles/ikona/public/field/image/slawomir-sulowicz.png?itok=2rp4_exR&c=e8dc8f47d08e58d361d6e6739643db83)
Nanomateriały a mikroorganizmy glebowe
Ich ciekawe właściwości, w tym działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, sprawiają, że chętnie wykorzystujemy je w medycynie, przemyśle kosmetycznym czy rolnictwie. Powszechne stosowanie nanomateriałów doprowadza jednak do kumulowania się nanocząstek w środowisku naturalnym, co z kolei może mieć negatywny wpływ na niektóre organizmy. Te procesy są przedmiotem zainteresowań naukowych dr. Sławomira Sułowicza z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, laureata...
![fot. Unsplash telefon trzymany w dłoni](https://przystaneknauka.us.edu.pl/sites/default/files/styles/ikona/public/field/image/mika-baumeister-vi8_06rmsc0-unsplash.jpg?itok=E5B1D9be&c=d59a5c98fdbf3756362a712d918b233b)
Do czego przydatne mogą być pochodne antracenu?
Projektowanie nanomateriałów i badanie ich właściwości przyczynia się m.in. do ciągłego rozwoju nowoczesnych technologii stosowanych w elektronice organicznej. Ciekawych rozwiązań dostarczają pochodne antracenu, które, dzięki swoim właściwościom, mogą być wykorzystywane do budowy warstw aktywnych w organicznych diodach elektroluminescencyjnych (OLEDs).
Sposób otrzymywania takich pochodnych w postaci 9-alkoksy-10-bromoantracenów opracowali naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego w...