Hydrogeologia
![Fot. Pixabay Fot. Pixabay](https://przystaneknauka.us.edu.pl/sites/default/files/styles/ikona/public/field/image/cave-863155_1280.jpg?itok=hnHdiMr3)
Najstarsza woda na świecie
Naukowcy pobierali próbki wody ze skał krystalicznych poprzez odwierty na głębokości ponad 8 km pod powierzchnią.
Najstarsze skały występujące pod powierzchnią terenu w rejonie Wielkich Jezior, powstały prawie 3 miliardy lat temu, w czasie ery prekambryjskiej. W czasie tej ery – trwającej przez prawie 4 miliardy lat – bardzo często dochodziło do intensyfikacji procesów wulkanicznych oraz kumulacji olbrzymich naprężeń w skorupie ziemskiej, które...
![Fot. Pixabay Fot. Pixabay](https://przystaneknauka.us.edu.pl/sites/default/files/styles/ikona/public/field/image/tap-791172_1280_0.jpg?itok=jw4Ln2Ij)
Konferencja „Bezpieczeństwo zaopatrzenia w wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi w województwie śląskim w perspektywie 5–10–20 lat”
Jednym z celów konferencji jest omówienie i opracowanie dezyderatu skierowanego do marszałka województwa, stanowiącego o konieczności opracowania regionalnej strategii bezpieczeństwa zaopatrzenia w wodę przeznaczoną do konsumpcji. Ten dokument powinien stanowić wsparcie przy wydawaniu przez administrację samorządową pozwoleń na pobór wody z nowych ujęć. Adresatami konferencji są osoby związane z nauką, samorządami, organizacjami ekologicznymi i z branżą wodociągowo-...
![Fot. Pixabay Kran z wypływającą wodą. Fot. Pixabay](https://przystaneknauka.us.edu.pl/sites/default/files/styles/ikona/public/field/image/tap-791172_1280.jpg?itok=kXcaZDxR)
Skąd się bierze woda w kranie?
Ile mamy wody?
Analizując dane dotyczące zaopatrzenia w wodę w Polsce, można rzeczywiście zauważyć, że wskazują one na dwa główne źródła: ok. 70 procent wody przeznaczonej dla ludności to woda podziemna. W jedenastu województwach zaopatrzenie z wód podziemnych przekracza 75 procent, a tylko w dwóch przeważają wody powierzchniowe, w tym w województwie śląskim.
Zanim odpowiemy sobie na pytanie, skąd...