Zespół astronomów, Larry Molnar (Calvin College), Karen Kinemuchi (Apache Point Observatory) i Henry Kobulnicky (University of Wyoming), prognozuje, że ok. 2022 roku (plus minus jeden rok) pewna para gwiazd z konstelacji Cygnusa znajdująca się około 1800 lat świetlnych od Ziemi, nazwana KIC 9832227, połączy się i eksploduje, stając się przez krótki czas jednym z najjaśniejszych obiektów na naszym niebie. 

Zespół astronomów, Larry Molnar (Calvin College), Karen Kinemuchi (Apache Point Observatory) i Henry Kobulnicky (University of Wyoming), prognozuje, że ok. 2022 roku (plus minus jeden rok) pewna para gwiazd z konstelacji Cygnusa znajdująca się około 1800 lat świetlnych od Ziemi, nazwana KIC 9832227, połączy się i eksploduje, stając się przez krótki czas jednym z najjaśniejszych obiektów na naszym niebie. Bardzo trudno jest przewidzieć, kiedy dokładnie nastąpi ta gwiezdna katastrofa, ale niewątpliwie para ta bierze udział w swoistym tańcu śmierci, który nieuchronnie zakończy się połączeniem w ciągu kilku najbliższych lat. Obiekt ten został zidentyfikowany przez polskich astronomów z Wrocławia i Warszawy jako układ podwójny typu W UMa dzięki obserwacjom projektu ASAS (All Sky Automated Survey, polski projekt automatycznych teleskopów stale monitorujących około 20 milionów gwiazd na całym niebie jaśniejszych od 14 wielkości gwiazdowej, realizowany w Obserwatorium Las Campanas w Chile, obsługiwany przez Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego). Gwiazdy tego typu są ciasnymi układami podwójnymi, w skład których wchodzą zwykle względnie chłodne i wyewoluowane gwiazdy. 

Naukowcy zaczęli dokładniej przyglądać się tej parze w 2013 roku, gdyż wcześniej nie byli pewni, czy obserwują układ dwóch gwiazd, czy gwiazdę pulsującą. Odkryli, że prędkość orbity stopniowo wzrasta, co oznacza, że ​​gwiazdy zbliżają się do siebie. Para jest tak blisko siebie, że dochodzi do połączenia fotosfer. Zachowanie KIC 9832227 przypomniało badaczom inny układ binarny, V1309 Scorpii, tzw. czerwoną nową położoną w gwiazdozbiorze Skorpiona, oddaloną o około 10 tys. lat świetlnych od Ziemi. Na podstawie badań prowadzonych w ramach polskiego programu OGLE (The Optical Gravitational Lensing Experiment, Eksperyment Soczewkowania Grawitacyjnego – projekt naukowy mający na celu wykrywanie i obserwację zjawisk mikrosoczewkowania grawitacyjnego prowadzony za pomocą polskiego teleskopu w Obserwatorium Las Campanas w Chile przez naukowców z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem prof. Andrzeja Udalskiego) stwierdzono, że przed wybuchem był to układ podwójny kontaktowy. V1309 Scorpii również miała połączoną atmosferę, kręciła się coraz szybciej i niespodziewanie wybuchła w 2008 roku. Po kilku latach dokładnych badań KIC 9832227 zespół naukowców doszedł do wniosku, że ta para również wybuchnie jako czerwona nowa.

Naukowcy będą nadal monitorować KIC 9832227 w nadchodzących latach, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak przebiega spirala śmierci i kiedy dokładnie dojdzie do wybuchu czerwonej nowej. Jedno jest pewne, gdy do tego dojdzie, będziemy mogli podziwiać prawdziwy show na naszym niebie. 

Opracowano na podstawie:

Colliding stars will light up the night sky in 2022
Astronomers predict explosion that will change the night sky in 2022
Czerwona nowa w 2022 roku

Artystyczna wizja połączenia się układu binarnego KIC 9832227. Credit: ESO/L. CALÇADA
Słowa kluczowe (tagi):