Zapraszamy wszystkich pasjonatów kosmosu do udziału w konkursie "Scenariusze misji na YSS"

Stowarzyszenie Polaris organizuje nietypową akcję popularyzatorską z zakresu astronautyki i nauk pokrewnych dotyczącą opracowania autorskich scenariuszy symulacji misji kosmicznych na pokładzie jedynej w Polsce Młodzieżowej Stacji Kosmicznej YSS. Model wnętrza obchodzić będzie 10 lat od powstania pomysłu i nawiązania współpracy z amerykańską agencją NASA. Z tej okazji organizatorzy zapraszają wszystkich pasjonatów astronautyki, astronomii, elektroniki, botaniki, fizyki czy innych dziedzin pokrewnych do ogólnopolskiego konkursu, w którym można wygrać pięć dwuosobowych zaproszeń na tygodniowy pobyt w ośrodku Astroturystyki w Sopotni Wielkiej wraz z zajęciami na pokładzie Youth Space Station. Koncepcje przebiegu misji należy opracować zgodnie z informacją przedstawioną na plakacie oraz w Regulaminie konkursu

Młodzieżowa Stacja Kosmiczna YSS jest jedną z najbardziej nietypowych atrakcji w Beskidach. Pomieszczenie ogrywa rolę nie tylko miejsca spotkań i atrakcyjnego spędzania wolnego czasu przez młodzież lokalną, ale stało się także scenerią do wielu filmów i materiałów telewizyjnych. W Stacji znajduje się m.in. sala audiowizualna, która często gości różnych znanych przedstawicieli świata nauki i techniki, jest miejscem licznych prelekcji, symulacji komputerowych, doświadczeń edukacyjnych, a nawet... pierwszym w Polsce dydaktycznym habitatem do ćwiczeń "analogowych astronautów" i ich reakcji w odosobnieniu. Te ostatnie, znane jako misje 24h. lub nieco krótsze, pokazowe – po 70 min. stały się sławne już na całą Polskę za sprawą licznych konkursów w szkołach, centrach handlowych, piknikach i festynach miejskich, a nawet dzięki współpracy z siecią kin czy amerykańską agencją NASA w 2008 roku. 

Młodzieżowa Stacja Kosmiczna YSS daje szerokie pole do popisu wielu pasjonatom różnych dziedzin. Wśród najciekawszych warsztatów, jakie realizowane były na pokładzie YSS przez młodzież, można m.in. wymienić:

 • system sterowania stacją YSS oparty o sensor Kinect oraz interfejs mowy,
 • model jednej z pierwszych toalet kosmicznych używanych na stacji kosmicznej,
 • zdalnie sterowane roboty pokładowe Sferies, 
 • realistyczny model iluminatora pokładowego z widokiem z orbity okołoziemskiej na żywo,
 • ćwiczenia wytrzymałości "astronautów" z generatorem dźwięków BVG (aplikacja NASA),
 • hodowlę prostych sadzonek na gruncie meteorytowym uzyskanym w efekcie kruszenia tego typu okazów,
 • warsztaty z różnymi typami lewitacji przedmiotów w celu zademonstrowania praw fizyki,
 • ćwiczenia z żywnością liofilizowaną i model kosmicznej lodówki GLACIER,
 • warsztaty konstruktorskie pt. elektro-inspiracje i artystyczne, 
 • testy wytrzymałości na trenażerze kosmicznym ASTROLABIUM,
 • warsztaty team-buildingowe dla załóg z możliwością obserwacji zachowań z zewnątrz,
 • symulacje misji kosmicznych z możliwością np. wcielenia się w rolę filmowych astronautów z Apollo 13 lub Grawitacji itp.
   

Termin przesyłania prac mija 30 czerwca 2016 roku.

Więcej informacji o Konkursie można uzyskać na stronie: Konkursu "Scenariusze misji na YSS"
oraz Stowarzyszenia Polaris.

Konkurs "Scenariusze misji na YSS", plakat
Słowa kluczowe (tagi):