Jesteś tutaj

Biomasa to dość szerokie pojęcie, zyskujące w ostatnim czasie coraz większą popularność. Od lat pozyskiwane z niej paliwa bada dr inż. Agnieszka Drobniak – geolog, która po ponad 20 latach pracy w Stanach Zjednoczonych przyjechała do Polski, by jako członkini i współzałożycielka Centre for Biomass Energy Research and Education (CBERE) Uniwersytetu Śląskiego realizować projekt finansowany w ramach programu „Polskie Powroty 2021” Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA).

Odnawialne źródło energii

– Z biomasą można robić wiele rzeczy. Nie tylko się nią pali, ale można ją również zgazować – mówi dr inż. A. Drobniak. Zwraca uwagę na jej zalety, a zwłaszcza fakt, że jest odnawialnym źródłem energii. To cecha szczególnie pożądana we współczesnym świecie, zmagającym się ze zmianami klimatu. Badaczka podkreśla przy tym, że badania nad paliwami z biomasy są wciąż młodą dziedziną, która jednak prężnie się rozwija.

Samo pojęcie biomasy to pojemny worek, w jakim mieści się wiele różnych elementów. Łączy je to, że ulegają biodegradacji i najczęściej pochodzą z odpadów m.in. produkcji rolnej, leśnej czy różnych gałęzi przemysłu. Do biomasy zaliczyć zatem możemy pozostałości z tartaków, gdzie przerabiane jest drewno czy odchody zwierząt hodowlanych. Zwłaszcza w tym ostatnim przypadku ukazują się dodatkowe zalety korzystania z tego zasobu – oprócz dostarczania energii rozwiązuje on również problem resztek, które w innym wypadku nie byłyby tak skutecznie zutylizowane.

Zapewnić czyste paliwo

Centre for Biomass Energy Research and Education UŚ prowadzone są pionierskie badania z zakresu mikroskopowej analizy biomasy. Dr inż. A. Drobniak, która jest członkinią i współzałożycielką centrum, wspomina, jak zrodził się pomysł utworzenia CBERE.

– Zaczęło się od tego, że prof. Iwona Jelonek i dr Zbigniew Jelonek z Uniwersytetu Śląskiego zainteresowali się jakością brykietów z węgla drzewnego, używanych do grillowania. Następnie rozszerzyli badania na pellety drzewne, stosowane głównie jako źródło ogrzewania. Naukowcy szybko zauważyli, jak bardzo niektóre z tych paliw są zanieczyszczone. To wówczas pojawiła się myśl, żeby wykorzystać w analizach mikroskopię optyczną – mówi badaczka.

W ramach centrum geolog będzie realizować projekt dotyczący jakości paliw stałych produkowanych z biomasy oraz wpływu zastosowania tych paliw w celach energetycznych na środowisko i zdrowie użytkowników. Przedsięwzięcie otrzymało finansowanie z programu NAWA „Polskie Powroty 2021”, którego celem było stworzenie szansy wybitnym polskim naukowcom, od wielu lat pracujących na zagranicznych uniwersytetach, powrotu do kraju i podjęcia zatrudnienia na polskich uczelniach.

Amerykańsko-polska perspektywa

Dr inż. A. Drobniak wnosi do CBERE ponad dwudziestoletnie doświadczenie z pracy na amerykańskim Indiana University, gdzie razem z prof. Marią Mastalerz (również członkinią centrum) i we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Śląskiego prowadziła badania nad różnymi źródłami energii – węglem, ropą, gazem oraz w ostatnich latach biomasą. Ich prace udowodniły, że paliwa z biomasy mogą zawierać sporo zanieczyszczeń, w tym substancje kancerogenne, oraz emitować podczas spalania pyły zawieszone, niezwykle szkodliwe dla ludzkiego organizmu. – Znajdowaliśmy w pelletach pozostałości po tworzywach sztucznych, oponach, lakierach. To, jak te paliwa są wytwarzane i stosowane, wpływa na ich jakość i to, jak oddziałują na nasze zdrowie i środowisko – zaznacza geolog.

Powstałe wiosną 2022 roku CBERE zamierza poszerzyć współpracę, nawiązując relacje z licznymi ośrodkami naukowymi nie tylko w kraju, ale również z jednostkami działającymi na innych kontynentach. – Współpracujemy już z United States Geological Survey oraz uniwersytetami z Danii, Wielkiej Brytanii, USA i Polski. Niedługo w ramach projektu badawczego dołączy ponad 30 instytucji, w tym uniwersytety i laboratoria z Chin, Mongolii, Australii, Rwandy, Portugalii, Turcji, Niemiec, Bułgarii, Meksyku, Indii, Kanady i Słowenii – podkreśla dr inż. A. Drobniak, która sama wnosi do centrum amerykańsko-polską perspektywę.

Przez lata pracy w Stanach Zjednoczonych geolog zdobyła cenne doświadczenie i wiedzę z zakresu badań nad paliwami. – Przez lata pracowałam z ludźmi z całego świata, co też przełoży się na działalność centrum – mówi badaczka, która wspólnie z prof. I. Jelonek i dr Z. Jelonkiem opublikowała już siedem artykułów naukowych.

Choć Centre for Biomass Energy Research and Education dopiero rozpoczęło w bieżącym roku działalność, to już w tej chwili prowadzi intensywne prace. – Nasz zespół zaproponował m.in. metodologię badań oraz klasyfikację paliw z biomasy stanowiącą podstawowy wkład w zachowanie wysokiej jakości niskoemisyjnych produktów energetycznych – podsumowuje dr inż. A. Drobniak.

Źródło: https://us.edu.pl/z-biomasa-mozna-robic-wiele-rzeczy-badania-dr-inz-agnieszki-drobniak/

drewno