15 czerwca 2019 roku o godz. 14.00 w auli im. Mikołaja Kopernika na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (ul. Bankowa 14) odbędzie się trzecie spotkanie w ramach otwartych wykładów CERN-owskich, które przybliżają problemy badane w największym laboratorium świata.

Wydarzenie skierowane jest do studentów Uniwersytetu Śląskiego Dzieci oraz wszystkich zainteresowanych tą tematyką.

Wykład pt. „Ekstremalny CERN – lewitacja i niezwykłe własności materii” wygłosi dr Arkadiusz Gorzawski – naukowiec związany z Europejską Organizacją Badań Jądrowych (CERN) w Genewie i Uniwersytetem Maltańskim. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z badaniami prowadzonymi w CERN-ie przy użyciu największych i najbardziej skomplikowanych na świecie urządzeń badawczych, a także z wykorzystaniem nadprzewodnictwa i niezwykłych właściwości materii w ekstremalnie niskich temperaturach.

Podczas wykładu będzie można dowiedzieć się, co właściwie bada się w ośrodku CERN i dlaczego potrzebne są do tego największe i najbardziej skomplikowane na świecie urządzenia badawcze, dlaczego konieczne są najnowsze technologie oraz wykorzystanie nadprzewodnictwa i niezwykłych własności materii objawiających się w ekstremalnie niskich temperaturach. W czasie wykładu zbadane i wypróbowane zostaną m.in. pewne własności jogurtu owocowego pojawiające się po umiejętnym zamrożeniu go ciekłym azotem.