Jesteś tutaj

Wykład prof. zw. dr. hab. Bogdana Dembińskiego „Życie zgodne z naturą. Rozumność i egzystencja”, który odbył się 7 grudnia 2017 roku, był kolejnym z cyklu wystąpień „Czego dzisiaj możemy nauczyć się od starożytnych Greków. O wzorcach myślenia i sztuce życia”. Referaty prof. Dembińskiego były jedną z odsłon wykładów mistrzowskich organizowanych przez Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Prof. zw. dr hab. Bogdan Dembiński pełni funkcję kierownika Zakładu Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej w Instytucie Filozofii UŚ. Jego zainteresowania naukowe, jako filozofa i historyka filozofii, koncentrują się wokół filozofii starożytnej, problematyki ontologicznej systemów filozofii starożytnej, a zwłaszcza filozofii platońskiej i związanej z nią nurtami. Zajmuje się również współczesną filozofią nauk przyrodniczych, ze szczególnym uwzględnieniem filozofii matematyki. W wolnych chwilach miłośnik astronomii, zapalony żeglarz i taternik.

Wykłady mistrzowskie to jedna z inicjatyw uświetniających jubileusz 50-lecia istnienia Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od listopada 2017 do maja 2018 12 wybitnych naukowców śląskiej uczelni w swoich wykładach przybliżało rzeczywistość w ujęciu jednej z 12 dyscyplin.

 

Słowa kluczowe (tagi):