Jesteś tutaj

18 marca 2015 r. o godz. 15.30 w sali sympozjalnej nr 3 na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego odbędzie się seminarium interdyscyplinarne z cyklu „Problem granic poznania w filozofii i nauce”

Będzie to drugie spotkanie 13. edycji cyklu „Granice poznania w filozofii i nauce” organizowane przez Instytut Filozofii oraz Instytut Fizyki Uniwersytetu Śląskiego. Wykład zatytułowany „Granice tolerancji. Granice wolności słowa" wygłosi dr Michał Łyszczarz z Katedry Socjologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. 

W pierwszych dniach stycznia 2015 roku miał miejsce tragiczny w skutkach zamach terrorystyczny na redakcję magazynu "Charlie Hebdo". Nie był to pierwszy akt przemocy ze strony fundamentalistów muzułmańskich. Od czasu pamiętnego ataku organizacji Osamy bin Ladena na World Trade Center w 2001 – stanowiącego swoistą cezurę w relacjach świata Zachodu z cywilizacją arabsko-muzułmańską – miało bowiem miejsce co najmniej kilkanaście poważnych ataków na ludność cywilną. Wtargnięcie terrorystów do redakcji paryskiego tygodnika, w porównaniu do dziesiątek ofiar zamachów na pociągi podmiejskie w Madrycie (2004) i londyńskie metrze (2005), setek – czy wręcz tysięcy – osób zamordowanych przez Państwo Islamskie na Bliskim Wschodzie, a Boko Haram na pograniczu Nigerii, Nigru i Kamerunu wydawać się może, na pierwszy rzut oka, niewinną igraszką. Znaczenie ataku fanatyków muzułmańskich na dziennikarzy "Charlie Hebdo" wykracza jednak poza prostą statystykę opartą na skali śmierci, bólu i przemocy. Ostatni zamach skłania do refleksji nad rozciągliwością granic wolności słowa oraz zderzeniem tych swobód z wolnością przekonań religijnych. W jaki sposób te konstytucyjne prawa obywatelskie można pogodzić z zasadą tolerancji dla odmiennych postaw, poglądów, zachowań ? Dlaczego karykatury zamiast śmiechu wywołały gniew i oburzenie świata muzułmańskiego? Wydarzenia w Paryżu były bez wątpienia konsekwencją nieudanej integracji muzułmańskich imigrantów. Spiralę uprzedzeń i przemocy nakręca wzajemne niezrozumienie odmienności kulturowych oraz brak uświadomienia sobie faktu obrazoburczego znaczenia treści publikowanych przez media. Budowa bezpiecznej przyszłości w Europie wymaga woli dialogu i poszukiwania porozumienia, bez których nie będzie możliwie przyjęcie odpowiedzialności za podejmowane działania.  

Słowa kluczowe (tagi):