Tydzień Mózgu w Katowicach
Uniwersytet Śląski w Katowicach już po raz piętnasty w ramach światowego Brain Awareness Week włącza się w organizację obchodów tego naukowego święta. Od 10 do 14 marca 2025 roku będą odbywały się wykłady popularnonaukowe skupiające się na tematyce związanej z mózgiem, jego rozwojem, pochodzeniem i działaniem.
W trakcie obchodów Tygodnia Mózgu codziennie odbędzie się popularnonaukowy wykład prowadzony przez eksperta, a w środę – dzień studencki, podczas którego osoby studiujące będą prezentowały swoje wystąpienia. Zapraszamy wszystkich, którzy interesują się neurobiologią, kognitywistyką, neuroinżynierią, psychologią, filozofią umysłu oraz dziedzinami pokrewnymi.
Program tegorocznego Tygodnia Mózgu:
- 10 marca, godz. 17.00 – dr n. med. Paweł Dobrakowski, lekarz, specjalista neurologii, Szpital Joannitas w Pszczynie, "Mężczyzna, który się nigdy nie pomylił, czyli o znaczeniu pomyłek i błędów dla naszego mózgu"
- 11 marca, godz. 17.00 - dr inż. Sylwia Golba, Instytut Inżynierii Materiałowej, Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych, Uniwersytet Śląski w Katowicach, "Neuroprotekcyjne materiały polimerowe - jak inżynieria materiałowa może wspomóc terapie chorób neurodegeneracyjnych"
- 12 marca, godz. 17.00 – seminarium uczelniane – wykłady studenckie
- 13 marca, godz. 17.00 – dr hab. Michał Piekarski, prof. UKSW, Katedra Teorii Poznania, Instytut Filozofii, Uniwersytet Karola Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, "Czy umysł zgaduje rzeczywistość, czyli (prawie) wszystko co chcielibyście wiedzieć o przetwarzaniu predykcyjnym, ale boicie się zapytać"
- 14 marca, godz. 17.00 – dr hab. Piotr Machura, prof. UŚ, Instytut Filozofii, Wydział Humanistyczny, Uniwersytet Śląski w Katowicach, "O etyce podmiotów rozszerzonych"
Wykłady są bezpłatne i otwarte dla wszystkich. Wydarzenie odbędzie się w Klubie Rawa (4 piętro) budynku spinPLACE, ul. Bankowa 5, 40-007 Katowice.
Organizatorami wydarzenia są pracownicy Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska (Wydział Nauk Przyrodniczych), Instytutu Filozofii (Wydział Humanistyczny) i Instytutu Inżynierii Biomedycznej (Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych), wolontariusze i Koło Naukowe Do Góry Mózgami - Śląskie Koło Kognitywistyczne (https://www.facebook.com/dogorymozgami).
Więcej informacji oraz program na stronie: https://www.facebook.com/tmwkatowicach