Jesteś tutaj

Piąta edycja Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE będzie inna niż dotychczasowe: ŚFN zainauguruje w sobotę 9 października uroczystą galą otwarcia, 10 października festiwal będzie odbywał się na terenie kampusu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz wzdłuż bulwarów Rawy, a od 11 do 15 października online. Jak co roku Przystanek Nauka objął patronat nad 5. Śląskim Festiwalem Nauki KATOWICE. Będzie nas można spotkać na dwóch przystankach stacjonarnych.

To właśnie Rawa stanie się główną osią przestrzeni festiwalowej, która rozciągać będzie się od Rynku w Katowicach poprzez ulicę Teatralną, bulwary Rawy i tereny pobliskiego kampusu Uniwersytetu Śląskiego aż do ul. J. Dudy-Gracza. W sobotę 9 października odbędzie się uroczysta gala otwarcia 5. ŚFN. W niedzielę 10 października nad Rawą w ścisłym centrum katowic powstanie Miasto Nauki, gdzie znajdą się sceny na wykłady i spotkania ze specjalnymi gośćmi, namioty warsztatowe, stanowiska pokazowe, wystawy.

5. ŚFN to:

 • 4 strefy specjalne: strefa Stanisława Lema, strefa miasta i wody, strefa rodzinna, strefa dostępności;
 • 14 scen;
 • 6 obszarów wiedzy;
 • 2 Przystanki Nauka (ich patronkami będą noblistki – Maria Skłodowska-Curie oraz Wisława Szymborska);
 • ponad 200 stanowisk pokazowych;
 • blisko 1000 naukowców i wielu gości specjalnych.


Wszystkie stanowiska i atrakacje są bezpłatne, na niektóre wydarzenia (gdzie jest limitowania liczba uczestników) obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Od 11 do 15 października (czyli od poniedziałku do piątku) – festiwal przeniesie się w przestrzeń internetową, a każdy dzień będzie poświęcony innemu obszarowi wiedzy: kolejno przyrodzie, technice, naukom humanistyczno-społecznym, naukom ścisłym oraz medycynie i zdrowiu.

Program

Pełen program festiwalu znajduje sie na stronie: PROGRAM

Obowiązkowa bezpłatna wejściówka

Żeby skorzystać z atrakcji festiwalowych, konieczne będzie posiadanie bezpłatnej wejściówki (wydrukowanej lub w telefonie), którą będzie trzeba wymienić na opaskę w dowolnym punkcie informacyjnym. Opaska pozwoli na swobodne poruszanie się po terenie festiwalu w niedzielę 10 października 2021 roku. Wejściówka jest niezbędna do wejścia na teren Miasta Nauki nad Rawą (przestrzeń od Rynku w Katowicach przez ulicę Teatralną, kampus Uniwersytetu Śląskiego, aż do granicy osiedla Gwiazdy przy ul. Dudy-Gracza). 

Poniżej instrukcja pobrania wejściówki oraz jej użycia: 

 1. Pobierz bezpłatną wejściówkę ze strony 5sfn.systemcoffee.pl
 2. Wydrukuj wejściówkę lub zapisz w telefonie
 3. Przedstaw wejściówkę w punkcie informacyjnym Festiwalu
 4. Załóż opaskę, którą otrzymasz
 5. Pokazuj ją zawsze na wejściu do wybranej strefy
 6. Ciesz się wszystkimi atrakcjami tego dnia!

Więcej na temat wejściówek festiwalowych na stronie: Bezpłatne wejściówki na 5. ŚFN

Więcej informacji na temat poszczególnych elementów przestrzeni festiwalowej (w tym harmonogramy poszczególnych scen oraz spisy stanowisk pokazowych) są dostępne na oficjalnej stronie internetowej wydarzenia oraz facebookowym fanpage'u.

plakat reklamujący 5. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE