Jesteś tutaj

Historia Internetu sięga końca lat 50. XX wieku. Początkowo transmisja danych w sieci miała służyć celom wojskowym. Okazało się jednak, ze jej potencjał jest o wiele większy. Dziś trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie światowego rynku bez dostępu do Internetu. 8 lutego obchodziny jest jako Światowy Dzień Internetu.

W 1958 r. w Stanach Zjednoczonych założono ARPA (ang. Advanced Research Project Agency), agencję rozwoju zajmującą się wyszukiwaniem i wsparciem rozwoju możliwości obronnych kraju. Dwa lata po jej działalności opracowano pierwsze koncepcje funkcjonowania sieci komunikacyjnej między komputerami, a w 1966 r. rozpoczęto prace nad jej uruchomieniem. 1985 r. datuje się na rejestrację pierwszej domeny symbiotics.com. Agencja ARPA sfinansowała badania nad działaniem systemu łączącego kilkanaście urządzeń na Uniwersytecie Kalifornijskim w Stanford i Utah.

Z czasem do projektu włączało się coraz więcej uczelni, co sprzyjało rozwojowi pracy i dzieleniu się wynikami swoich akademickich badań. Efektywność projektu sprawiła, że wciąż prowadzono dalsze prace, które zaowocowały pojawieniem się w 1990 r. systemu umożliwiającego publikowanie i prezentowanie informacji w sieci – World Wide Web.  

W latach 70. dodatkowym elementem, nad którym pracowano było wynalezienie skutecznego sposobu przesyłania wiadomości między poszczególnymi komputerami. Projekt opracowany przez Raymonda Tomlinsona w 1971 r. pozwolił na połączenie technologii do przesyłania komunikatów z tą do przesyłania plików. Wprowadził on również znak „@”, który do dzisiaj pozwala na oddzielenie adresata od adresu serwera, na którym znajduje się klient poczty e-mail. 

Polska została podłączona do globalnej sieci w 1991 r. Przyczynił się do tego Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, do którego później dołączyły inne centra akademickie. 3 lata później Internet w Polsce został w pełni udostępniony. W 1996 r. Telekomunikacja Polska umożliwiła dostęp do Internetu użytkownikom prywatnym za pomocą modemu. Pierwszą komercyjną stroną internetową była Wirtualna Polska, która powstała w 1995 r. Od tego momentu można mówić o olbrzymim rozwoju polskiej sieci.

Tekst opracowano na podstawie:
https://scroll.morele.net/technologia/historia-internetu-w-polsce-i-na-swiecie-ciekawostki-o-ktorych-nie-miales-pojecia/

trzy monitory na niebieskim tle