10 października obchodzimy Światowy Dzień Drzewa (ang. Arbor Day). To międzynarodowa akcja sadzenia drzew, której celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw. W Polsce święto obchodzone jest już od 21 lat.

To nietypowe święto wymyślił Julius Sterling Morton, sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych, prywatnie miłośnik przyrody. Zaapelował on do Amerykanów, by 10 kwietnia 1872 roku posadzili drzewa. Dziś Arbor Day to akcja znana na całym świecie. W Polsce Święto Drzewa to program edukacji ekologicznej Klubu Gaja dotyczący ochrony środowiska i klimatu, realizowany poprzez sadzenie i ochronę drzew. Program realizowany jest od 2003 roku, wtedy Klub Gaja ustanowił Święto Drzewa 10 października. Co roku z tej okazji organizowane są liczne akcje sadzenia drzew oraz podejmowane różnorodne działania na rzecz drzew i środowiska.

Dzięki zaangażowaniu w program Święta Drzew ponad 800 tys. Polaków posadziło ponad milion drzew, a także zebrało 5,7 tys. ton makulatury (2003–2023), zbudowano blisko 1800 budek dla m.in. ptaków, wiewiórek i zapylaczy. W ramach konkursu Drzewo Roku odkryto ponad 180 drzew w Polsce ważnych dla społeczności lokalnych (w konkursie europejskim Polska już dwukrotnie zwyciężyła). W 2017 roku tytuł Europejskiego Drzewa Roku zdobył Dąb Józef z Wiśniowej w woj. podkarpackim, a w 2022 roku  Dąb Dunin w Przybudkach (gmina Narew w woj. podlaskim), zwany strażnikiem Puszczy Białowieskiej. W 2023 roku w konkursie na Europejskie Drzewo Roku  zwyciężył dąb Fabrykant rosnący w Łodzi. 180-letni dąb (zwany też Jagoszem) to jedno z najbardziej oryginalnych drzew w Polsce i wizytówka miasta. Rośnie przy głównej alei parku im. ks. bp. Michała Klepacza, który powstał w końcu XIX wieku, kiedy ten teren zakupił fabrykancki ród Richterów. Jego imię nawiązujące do fabrykanckiej historii Łodzi zaproponował w latach 90. XX wieku biolog, profesor Jan Siciński z Uniwersytetu Łódzkiego. Jeden z jego konarów ma esowaty kształt i długość ponad 20 metrów, co robi niesamowite wrażenie na przechodniach.

Program Święto Drzewa rekomendowany był przez Ministerstwo Środowiska jako dobra praktyka edukacji dla rozwoju zrównoważonego na konferencji klimatycznej COP14 i COP19 oraz przez Instytut Spraw Obywatelskich w „Inspiratorze obywatelskim” jako przykład dobrych praktyk w dziedzinie nieformalnej edukacji obywatelskiej.

Opracowano na podstawie:
Święto Drzewa

Jesienne drzewa | fot. Agnieszka Sikora
Słowa kluczowe (tagi):
,