10 października obchodzimy Światowy Dzień Drzewa (ang. Arbor Day). To międzynarodowa akcja sadzenia drzew, której celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw. W Polsce święto obchodzone jest już od 20 lat.

To nietypowe święto wymyślił Julius Sterling Morton, sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych, prywatnie miłośnik przyrody. Zaapelował on do Amerykanów, by 10 kwietnia 1872 roku posadzili drzewa. Dziś Arbor Day to akcja znana na całym świecie. W Polsce Święto Drzewa to program edukacji ekologicznej Klubu Gaja dotyczący ochrony środowiska i klimatu, realizowany poprzez sadzenie i ochronę drzew. Program realizowany jest od 2003 roku, wtedy Klub Gaja ustanowił Święto Drzewa 10 października. Co roku z tej okazji organizowane są liczne akcje sadzenia drzew oraz podejmowane różnorodne działania na rzecz drzew i środowiska.

Dzięki zaangażowaniu w program Święta Drzew ponad 780 tys. Polaków posadziło ponad milion drzew, a także zebrało blisko 5,7 tys. ton makulatury (2003–2022), zbudowano blisko 1800 budek dla m.in. ptaków, wiewiórek i zapylaczy. W ramach konkursu Drzewo Roku odkryto ponad 180 drzew w Polsce ważnych dla społeczności lokalnych (w konkursie europejskim Polska już dwukrotnie zwyciężyła). W 2017 roku tytuł Europejskiego Drzewa Roku zdobył Dąb Józef z Wiśniowej w woj. podkarpackim, a w 2022 Europejskim Drzewem Roku został Dąb Dunin w Przybudkach (gmina Narew w woj. podlaskim), zwany strażnikiem Puszczy Białowieskiej.

Opracowano na podstawie:
20 lat Święta Drzewa

Jesienne drzewa | fot. Agnieszka Sikora
Słowa kluczowe (tagi):
,