Jesteś tutaj

3 marca 1847 roku urodził się Alexander Graham Bell, konstruktor telefonu, jeden z najsłynniejszych wynalazców w historii. Jego wynalazki telekomunikacyjne są przykładem tego, jak codzienne potrzeby i pasja przekształciły się w największe na świecie przedsiębiorstwo i nieporównywalny z niczym ośrodek wynalazczy.

W 2019 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymali naukowcy, którzy udoskonalili technologię baterii litowo-jonowych, bez których dziś nie wyobrażamy sobie smartfonów. To nie pierwszy raz, kiedy wynalazki związane z telefonem i telekomunikacją zostały uznane za coś, co zmieniło nasz świat na lepsze. Prace, których podstawowym celem był rozwój telekomunikacji nie raz już doprowadziły do przełomowych odkryć. Zdarzyło się to także w 2018 roku, kiedy to nagrodę w dziedzinie fizyki odebrał Arthur Ashkin za wynalezienie szczypców optycznych, których celem jest manipulacja mikroprzedmiotami za pomocą lasera. Nie jest to technika używana w telekomunikacji, ale powstała w Bell Labs – instytucji, która ze wszystkich instytucji pozauniwersyteckich może się pochwalić największą liczbą laureatów Nagrody Nobla.

Bell Labs to zwieńczenie historii wielkiej pasji naukowej, która najpierw doprowadziła do powstania pierwszych aparatów telefonicznych, a potem stała się podstawą rozwoju największego światowego przedsiębiorstwa telekomunikacyjnego. Za wszystkim stał jeden człowiek – Alexander Graham Bell, logopeda i nauczyciel muzyki.

Rodzina Bellów od kilku pokoleń zajmowała się kwestiami zaburzeń mowy i fonetyki. Ojciec przyszłego wynalazcy był uznanym autorytetem w zakresie elokucji, czyli poprawnej wymowy i od dzieciństwa budził w swoich dzieciach pasje wynalazców. Natomiast matka przyszłego wynalazcy inspirowała swojego syna do poznawania sekretów powstawania i recepcji dźwięków w zupełnie inny sposób – cierpiała na podstępująca głuchotę. Młody Aleksander pracował jako nauczyciel wymowy i równocześnie prowadził badania nad powstawaniem dźwięków.

Wynalazek telefonu także był inspirowany pracą z niedosłyszącymi. W 1870 roku Bell rozpoczął prace nad elektrycznym wzmacniaczem dźwięku. W czasie tych prac zbudował, a potem opatentował mikrofon i głośnik. Połączenie jednego z drugim i sparowanie z identycznym urządzeniem po drugiej stronie kanału komunikacyjnego w rezultacie przyniosło powstanie telefonu.

Jak się szybko okazało, obok zmysłu wynalazcy Bell miał też smykałkę do interesów. Odkrycie telefonu udało mu się skutecznie skomercjalizować – wynalazca i jego teść, który przez lata finansowała projekty badawcze Bella, założyli wspólnie przedsiębiorstwo Bell Telephone Company, które z czasem przekształciło się w korporację AT&T, światowego potentata w dziedzinie telekomunikacji. To właśnie dla AT&T i z jego funduszy działa Bell Labs.

źródło: domena publiczna - Wikipedia