Jesteś tutaj

28 lutego 1901 roku urodził się Linus Pauling, światowej klasy chemik, który dwukrotnie otrzymał Nagrodę Nobla.

Docenienie jego zaangażowania w naukę tak prestiżowym wyróżnieniem nie jest bezzasadne. Linus Pauling został nagrodzony w 1954 roku za swój wkład w teorię wiązań atomowych, a także w 1962 roku za działalność ograniczającą rozprzestrzenianie broni atomowej.

W trakcie II wojny światowej dołączył do Emergency Comitee of Atomic Scientists pod przewodnictwem Alberta Einsteina, a także propagował ideę pokojowego rozwiązywania konfliktów na arenie ONZ. W czasie zimnej wojny (1947-1991) poglądy bezzbrojnego rozejmu uważane były za sprzeczne z interesem Stanów Zjednoczonych, co zaowocowało nie tylko utratą posady naukowej, ale również odebraniem paszportu i powstaniem napięć w gronie najbliższych przyjaciół. W 1957 r. pod petycją nawołującą do zaprzestania prób jądrowych na otwartym powietrzu podpisało się 11 tys. naukowców. Za swoją działalność Linus Pauling otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla, a rok później podpisano pierwszy dokument o zakazie prób z bronią jądrową (1963).

Do osiągnięć naukowca zalicza się także teoria, jakoby przyjmowanie 1000 mg witaminy C dziennie zmniejsza ryzyko zachorowania na przeziębienie o 45%. Mówi o tym w swojej książce pt.: „Vitamin C and the common cold”.

Badacz dożył 93 lat. Zmarł w 1994 roku.

Tekst sporządzono na podstawie:
https://swiatlekarza.pl/linus-pauling-kontrowersyjny-noblista/.

Linus Pauling siedzi na fotelu
Słowa kluczowe (tagi):