Jesteś tutaj

Przeprowadzone globalnie długoletnie badania psychiatrów z University of Queensland i Harvard Medical School we współpracy z naukowcami z 27 krajów przedstawiają bardzo niepokojącą diagnozę – co druga osoba będzie miała problemy ze zdrowiem psychicznym w przeciągu swojego życia.

Międzynarodowy zespół badaczy prowadzony przez profesora Johna McGratha z Queensland Brain Institute i profesora Ronalda Kesslera z Harvard Medical School we współpracy z badaczami z 27 rożnych krajów przez wiele lat prowadził skrupulatną analizę danych pochodzących od ponad 150 tysięcy osób dorosłych z 29 krajów. Między 2001 a 2022 rokiem przeprowadzono wywiady "twarzą w twarz" ze wszystkimi badanymi osobami w ramach światowego badania zdrowia psychicznego pod auspicjami Światowej Organizacji Zdrowia. To najobszerniejsze tego typu badania w historii.

Główny autor tych badań, prof. McGrath z University of Queensland, informuje teraz, że częstotliwość występowania zaburzeń zdrowia psychicznego jest niezwykle wysoka. Według badań u 50 procent populacji światowej takie zaburzenie pojawi się przynajmniej raz do 75 roku życia.

– Najczęstsze były zaburzenia nastroju, takie jak poważna depresja lub stany lękowe – relacjonuje profesor McGrath. – Odkryliśmy również, że ryzyko występowania niektórych zaburzeń psychicznych różni się w zależności od płci.

Trzy najczęściej występujące zaburzenia zdrowia psychicznego wśród kobiet to:
- depresja,
- skierowana konkretnie fobia (obezwładniający strach, który przeszkadza w życiu codziennym),
- stres pourazowy (PTSD).

Trzy najczęściej występujące zaburzenia zdrowia psychicznego wśród mężczyzn to:
- nadużywanie alkoholu,
- depresja,
- konkretna fobia.

Badania wykazały także, że zaburzenia zdrowia psychicznego zwykle na wczesnych etapach życia – najczęściej po raz pierwszy występują w dzieciństwie, okresie dojrzewania lub wczesnej dorosłości.

– Szczyt pierwszego zachorowania przypadł na 15 lat, a mediana wieku zachorowania wynosiła 19 lat dla mężczyzn i 20 lat dla kobiet – relacjonuje dalej profesor McGrath.

To ważny sygnał zdaniem badaczy, by na poważnie zacząć interesować się tym zjawiskiem już u ludzi młodych. Prof. McGrath twierdzi też, że warto inwestować w neuronaukę, aby jak najlepiej zrozumieć, dlaczego rozwijają się te schorzenia.

Prof. Kessler z Harvard Medical School podkreśla natomiast konieczność skupienia się na rozwoju usług w zakresie zdrowia psychicznego, szczególnie skierowanych do ludzi młodych.

– Takie usługi muszą być w stanie szybko wykrywać i leczyć powszechnie występujące zaburzenia psychiczne oraz być optymalizowane pod kątem potrzeb pacjentów w krytycznych momentach ich życia” – argumentuje profesor Kessler. – Skoro rozumiemy, w jakim wieku często pojawiają się konkretne zaburzenia, możemy dostosować interwencje w zakresie zdrowia publicznego i odpowiednio przekierować zasoby, aby zapewnić odpowiednie i terminowe wsparcie zagrożonym osobom.

Badania opublikowano w czasopiśmie "The Lancet Psychiatry".


Badania: John J McGrath et al, Age of onset and cumulative risk of mental disorders: a cross-national analysis of population surveys from 29 countries, The Lancet Psychiatry (2023). DOI: 10.1016/S2215-0366(23)00193-1

Opracowano na podstawie artykułu Half the population to have a mental health disorder by 75, global study finds opublikowanego na portalu MedicalXpress.      

rysunek mężczyzny podzielny na dwie części - jedna ciemna, ze znakami deszczu i burzy, druga jasna ze znakami dobrej pogody