Jesteś tutaj

Wszyscy wiedzą, czym jest amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku. Wszyscy znają tyranozaura, który wita zwiedzających, a od czasu do czasu ożywa w hollywoodzkich produkcjach. Na świecie jest jednak o wiele więcej fascynujących miejsc, w których zebrano naukowe doświadczenia i eksponaty. Oto pięć z nich, rozsianych po świecie i bardzo różnych.

National Air and Space Museum w Washingtonie, USA
Narodowe Muzeum Powietrza i Przestrzeni Kosmicznej jest częścią Smithsonian Institution i jest najwspanialszym na świecie muzeum awiacji i historii lotów człowieka. Gość muzeum przechodzi przez całą historię ludzkich marzeń o lataniu i prób wzniesienia się w powietrze. Śledzi też fascynującą erę kosmiczną – od początków szukania drogi na orbitę, pierwszego człowieka w przestrzeni kosmicznej, przez lądowanie na Księżycu w stronę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i najnowszych osiągnięć eksploracyjnych. Zwiedzający mają też szansę zobaczyć i doświadczyć tego, co obecnie znajduje się w Kosmosie. To naprawdę niesamowite miejsce dla każdego, które interesuje się awiacją i przestrzenią kosmiczną.

Deutsches Museum, Monachium, Niemcy
Deutsches Museum jest największym na świecie muzeum zajmującym się nauką i technologią. Chociaż znajduje się na małej wyspie na rzece Izarze, to w swojej ekspozycji ma ponad 28 tysięcy eksponatów z 50 różnych dyscyplin nauki i technologii. Wyjątkowym „eksponatem” jest rekonstrukcja hiszpańskiej jaskini Altamira, gdzie znaleziono jedne z najstarszych malowideł naściennych. Ponieważ dostęp do właściwej jaskini w Hiszpanii jest zamknięty, jest to jedyny sposób, żeby „na żywo” zobaczyć te prehistoryczne dzieła sztuki.

Te Papa, Wellington, Nowa Zelandia
Oficjalnie muzeum Te Papa Tongarewa jest nowozelandzkim muzeum narodowym i nie jest wyłącznie muzeum naukowym. A jednak, może być niezwykle interesujące dla wszystkich miłośników nauk przyrodniczych, ze względu na swoją potężną kolekcję skamielin i archeozoologii, a także okazów roślin i zwierząt wszystkich gatunków i gromad – ptaków, gadów i ssaków. Perłą w koronie muzeum jest za pewne największy na świecie okaz kałamarnicy ważącej niemal pół tony (495 kg). Muzeum może być też bardzo interesujące dla tych, którzy interesują się antropologią, etnografią i badaniami kulturowymi, ponieważ jest tam wystawa opowiadająca obszerną historię nowozelandzkich ludów Pacyfiku.

Museum of Science and Industry, Chicago, USA
Największe amerykańskie muzeum nauki i przemysłu słynie ze swoich potężnych obiektów – prawdziwej łodzi podwodnej, a także modeli kolei żelaznej i statku kosmicznego NASA. Odwiedzający zobaczą też tam niemiecki bombowiec z czasów II wojny światowej i lokomotywę parową. Muzeum jest otwarte dla aktywnych zwiedzających – można tam własnoręcznie zbudować model pojazdu, doświadczyć wrażeń w symulatorze lotów i symulatorze promu kosmicznego oraz przejechać się wózkiem przez kopalnię. Równie atrakcyjne mogą być doświadczenia związane z naukami przyrodniczymi i ludzkim ciałem – muzeum jest pełne modeli i symulacji, na przykład ptaków wykluwających się z jajek albo wielkiego ludzkiego serca, przez które dosłownie można „przepłynąć”. 

National Museum of Emerging Science and Innovation, Tokio, Japonia
Tokijskie futurystyczne muzeum „wschodzącej nauki i innowacji” jest skoncentrowane na technologii w jej relacji do życia codziennego. Poszczególne wystawy wprowadzają w świat środowiska naturalnego, innowacji, nauk przyrodniczych, nanotechnologii i badań genetycznych. Ekspozycje są przygotowane tak, aby były atrakcyjne zarówno dla dzieci, jak i dla zaawansowanych pasjonatów nauki. Muzeum jest bardzo interaktywne dzięki niesamowitym technologiom, ale także za sprawą personelu, który z dużym zaangażowaniem przygotowuje pokazy, warsztaty i naukowe wykłady. Odwiedzający zajrzą do środka ludzkiej głowy i poznają zagadki mózgu, a w innym miejscu dowiedzą się wszystkiego o trzęsieniach ziemi. W pobliżu znajduje się też słynny inteligentny robot Hondy, który macha, biega i kopie piłkę. Dzięki temu wszystkiemu można doświadczyć bardzo interesującego spojrzenia na naukę zabarwionego przez charakterystyczną dla Japończyków szaloną mieszankę animacji, muzyki, światła i prawdziwych eksponatów.

Deutsches Museum. By Max-k muc (Self-photographed) [CC BY-SA 2.0 de (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/de/deed.en)], via Wikimedia Commons
Słowa kluczowe (tagi):