Od połowy lipca można obserwować Perseidy, jeden z najbardziej regularnych i spektakularnych rojów meteorów, które przecinają orbitę ziemską. Największa intensywność zjawiska prognozowana jest na 12–13 sierpnia 2021 roku. W tym roku swój szczyt aktywności rój osiągnie w mniej korzystnych warunkach, niż rok temu, gdyż przypada w noc pełni Księżyca.  

Perseidy to pozostałości, które zostawia za sobą kometa Swifta-Tuttle’a (109P/Swift-Tuttle). To obiekt należący do grupy komet typu Halleya o okresie obiegu 136 lat. Po raz pierwszy została zaobserwowana w lipcu 1862 roku – niezależnie przez Lewisa Swifta i Horace’a Parnella Tuttle’a, a po raz drugi przez japońskiego astronoma Tsuruhiko Kiuchiego w czasie jej ponownego pojawienia się w 1992 roku.

Kiedy kometa zbliża się do Słońca, jej lodowe jądro paruje, uwalniając grudki pyłu, które tworzą za nią długi warkocz. Co roku Ziemia wpada na rój tych meteoroidów, a małe drobiny, które wchodzą w jego skład, rozpędzone do 59 km/s wpadają do ziemskiej atmosfery i spalają się w postaci jasnych długich i kolorowych smug.

Radiant Perseidów znajduje się w gwiazdozbiorze Perseusza poniżej granicy z Kasjopeją, gwiazdozbiorem widocznym na północno-wschodniej części nieba w pierwszej części nocy. Oczywiście najlepiej na czas obserwacji udać się w tereny jak najmniej zurbanizowane, gdyż światła miast mogą ograniczyć podziwiania tego zjawiska nawet o 70%. W tym roku Perseidy będą spadać z częstotliwością 6–15 obiektów na kilka minut. 

Warto dodać, że skoro kometa Swifta-Tuttle’a znajduje się na orbicie przecinającej orbitę Ziemi, to w przyszłości może dojść do jej zderzenia z Ziemią lub Księżycem. Na razie nie musimy się jednak o to martwić, gdyż nie nastąpi to w najbliższym tysiącleciu.

Z tej okazji obserwacje roju meteorów organizują różne instytucje, organizacje i grupy miłośników astronomii na całym świecie, w tym w Polsce. Po raz pierwszy od czterech lat Noc Perseidów odbędzie się na terenie Planetarium Śląskiego – Parku Nauki w Chorzowie, partnera Przystanku Nauka. Wydarzenie odbędzie się 15 sierpnia o godz. 21.00. Wspólnym obserwacjom nieba towarzyszyć będzie komentarz astronoma, wicedyrektora Planetarium Śląskiego Damiana Jabłeki. W przerwach wędrówek po nocnym niebie występować będzie zespół Albo i Nie. Warto przynieść ze sobą kanapki oraz koc do siedzenia lub leżenia. Udział w Nocy Perseidów jest bezpłatny.

Bolid z roju Perseidów | fot. Siarakduz, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons
Słowa kluczowe (tagi):