Jesteś tutaj

15 stycznia 2016 roku Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŚ już po raz piąty włączy się w ogólnopolską Noc Biologów

Noc Biologów to ogólnopolska akcja, w której udział biorą uniwersyteckie wydziały przyrodnicze z całej Polski, w tym takżeWydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wydarzenie skierowane jest głównie do dzieci i młodzieży szkolnej, ale uczestniczyć w nim mogą wszyscy zainteresowani. Uczestnicy będą mieli okazję odwiedzić nowoczesne laboratoria, zapoznać się z tematyką badawczą realizowaną przez naukowców Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ, wysłuchać ciekawych wykładów oraz aktywnie uczestniczyć w pokazach i w zajęciach warsztatowych.

Piąta edycja wydarzenia organizowana jest pod hasłem „Odkrywamy kod natury”. 

Spotkanie zainauguruje wykład „Odkrywamy kod natury” dr Agaty Daszkowskiej-Golec, który będzie dotyczył kodu DNA. Uczestnicy dowiedzą się, co sprawia, że każdy z nas jest unikalny, sprawdzą, co odkrył Grzegorz Mendel w ogrodzie pełnym roślin grochu, dlaczego maleńka muszka owocowa była najważniejszym spośród zwierząt dla Thomasa Morgana, dowiedzą się, czy znamy wszystkich, którzy przyczynili się do odkrycia struktury DNA oraz co jeszcze możemy odkryć. Wykład odbędzie się o godz. 16.00 w auli Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego (ul. Bankowa 9, sala 126). W programie spotkania przewidziany jest również występ duetu muzycznego „FORBOE”. 

Od godz. 17.00 w budynkach Wydziału (na ul. Bankowej 9 oraz ul. Jagiellońskiej 28) odbywać się będą pokazy, warsztaty, zajęcia laboratoryjne i wykłady popularnonaukowe. Będą one dotyczyć zagadnień związanych z mikroorganizmami, roślinami, zwierzętami, człowiekiem oraz ich wzajemnych interakcji. Podczas warsztatów będzie można odkryć, jak wyglądają bakterie, grzyby oraz komórki roślin i zwierząt. Uczestnicy rozwikłają tajemnice barwnego kodu kwiatów, dzięki któremu wabione są owady zapylające oraz poznają mechanizmy stosowane przez rośliny drapieżne do chwytania ofiar. Biolodzy pokażą również jak powstają rośliny transgeniczne, wyjaśnią co oznacza termin mimikry, jak komunikują się zwierzęta oraz jak przystosowały się to życia w wodzie. Wydarzenie będzie także okazją do rozszyfrowania chromosomów poprzez ich obserwację w mikroskopie fluorescencyjnym oraz do udziału w wykładach dotyczących kodu długowieczności, świecących organizmów oraz rozmowach zwierząt. Dla najmłodszych gości przygotowano konkursy z nagrodami, pozwalające zgłębić tajemnice przyrody ożywionej.

Szczegółowy program katowickiej Nocy Biologów dostepny jest na stronie: Noc Biologów 2016.

Noc Biologów 2016
Słowa kluczowe (tagi):