Jesteś tutaj

Jest błyszczących, superszybki i nieprawdopodobnie mocny. Ale nie pochodzi ze stajni Ferrari. Nazywa się Summit jest komputerem. W Tennessee w USA właśnie pokazano najszybszy i „najinteligentniejszy” komputer na świecie.

Najnowszy superkomputer zajmuje serwerownię o powierzchni dwóch kortów tenisowych w podziemiach Oak Ridge National Laboratory (ORNL) w amerykańskim stanie Tennessee. Jego moc obliczeniową ustalono na 200 biliardów (200 x 1015) kalkulacji na sekundę.

Amerykanie najbardziej ekscytują się tym, że jest szybszy niż jego chiński poprzednik. Dotychczasowy najszybszy superkomputer, zwany Sunway TaihuLight, znajduje się w chińskim Narodowym Centrum Superkomputerowym w Wuxi i potrafi wykonać 93 biliardy obliczeń na sekundę.

W nomenklaturze informatycznej 200 biliardów obliczeń na sekundę to 200 PFLOPS (petaflops). FLOPS to jednostka mocy obliczeniowej komputerów, oznaczająca, uogólniając, liczbę operacji wykonaną na sekundę.

– Jeśli każda osoba na Ziemi wykonywałaby jedno obliczenie na sekundę, to całej populacji zajęłoby 305 dni to, co Summit robi w sekundę” – głosi oficjalne oświadczenie ORNL. Dla jednej osoby powtórzenie sekundy pracy superkomputera zajęłoby 6,35 miliarda lat.

Summit to system komputerowy IBM AC922, złożony z 4,608 serwerów komputerowych posiadających swoje procesory. W tym przypadku nie decyduje jednak liczba, ale to jak te procesory działają.

– Architektura komputerowa Summit jest inna niż to, z czym dotąd mieliśmy do czynienia – wyjaśnia Daniel Jacobson, bioinformatyk w ORNL. Komputer opiera się na funkcjonalności nowego rdzenia w karcie graficznej Tensor Core (produkcji Nvidia), przygotowanego specjalnie dla oprogramowania maszyn uczących się i sztucznych inteligencji.

Tego typu urządzenia wykonują specyficzny typ operacji na matrycach. Komputery wyposażone w takie oprogramowanie uczą się, używając tak zwanych sieci neuronowych, wzorowanych na działaniu ludzkiego mózgu. Procesy obliczeniowe wykonywanie na matrycach oparte są na wielopoziomowych obliczeniach – kalkulacje na niższym poziomie wspierają te na wyższym. Jeśli do tego dodać, że każdy węzeł komputerowy wyposażony jest w 512 gigabajtów pamięci operacyjnej (RAM), to staje przed nami naprawdę najpotężniejszy komputer na świecie.

Potencjalne przeznaczenie Summit jest bardzo szerokie. Dzięki potężnej mocy obliczeniowej i zastosowaniu maszynowego uczenia się jego możliwości są niemal nieograniczone. Jego twórcy przewidują, że może być wykorzystany w najbardziej zaawansowanej medycynie i bioenergetyce. Dla przykładu – jeśli zwykłe programy SI zajmują się wykrywaniem kotów na internetowych obrazkach, to Summit będzie wstanie rozpoznać wszelkie możliwe kategorie danych w naukach fizycznych i biologicznych, na przykład nauczy się rozpoznawać różne rodzaje cząsteczek.

 

Lista Top500 superkomputerów została właśnie zaktualizowana. Summit zajmuje tam oczywiście pierwsze miejsce. Ranking aktualny na 26 czerwca jest dostępny pod linkiem: top500.org.

 

Opracowano na podstawie artykułu This Supercomputer Can Calculate in 1 Second What Would Take You 6 Billion Years opublikowanego na portalu Space.com.

Summit. Źródło: forbes.com
Słowa kluczowe (tagi):