Jesteś tutaj

Już za niedługo będziemy mogli założyć soczewki kontaktowe z możliwością przybliżania obrazu. Sygnałem, który uruchomi zbliżenie będzie odpowiednia sekwencja mrugnięć. Chociaż wygląda to na niezwykłą technologię rodem z „Terminatora”, to podstawową funkcją tej technologii będzie wsparcie osób z uszkodzoną siatkówką.

Zwyrodnienie plamki żółtej (ang. Age-related Macular Degeneration, w skrócie AMD) jest poważną chorobą siatkówki, ograniczającą widzenie centralne i jednym z najczęstszych powodów ślepnięcia osób po 50 roku życia. Ponieważ przyczyny tej choroby nie są znane, a podejrzewa się jej genetyczne uwarunkowanie, to naukowcy poszukują raczej metod wsparcia niż zapobiegania i leczenia AMD. Już w 2013 roku badacze z Politechniki Federalnej w Lozańskiej w Szwajcarii i amerykańskim Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego, zaproponowali rozwiązanie wspierające w postaci teleskopowej soczewki kontaktowej, którą czasopismo „New Scientist” porównywało do soczewki kontaktowej Terminatora.

Od tego czasu badacze z San Diego rozwijali i udoskonalali ten wynalazek, aplikując do niego najnowsze rozwiązania technologiczne. W ten sposób powstały „biomimetyczne miękkie soczewki kontaktowe kontrolowane sygnałem elektrookulograficznym”, czyli nakładane na oko niewielkie urządzenia, które kontrolują ruchy oka, w tym pracę soczewki czy też mruganie. Soczewka naśladuje naturalne sygnały elektryczne, które działają w ludzkim oku nawet wtedy, gdy jest ono zamknięte.

Te małe roboty – jak nazywają je sami twórcy – mierzą potencjał elektryczny w oku, czyli sygnał elektrookulograficzny, który zwykle występuje nawet w oku, które straciło swoje naturalne możliwości z powodu AMD. Następnie powodują reakcję soczewki, która może działać na przykład tak, że nieuszkodzone części oka odpowiedzialne za widzenie peryferyjne dostrzegają to, co zwykle naturalnie widoczne by było w widzeniu centralnym.

Zespołu badawczy, któremu przewodzi prof. Shengqiang Cai, pośród różnych funkcjonalności zaprogramował także tę, dzięki której, po podwójnym mrugnięciu, soczewka jest w stanie dokonać ponad 2,5-krotnego zbliżenia, co także pełni funkcję medyczną. Naukowcy, którzy zaprojektowali soczewki, nie mówią o ich komercyjnym czy jakimkolwiek innym poza medycznym zastosowaniu. Na razie więc nie ma planów, by zaprojektowane soczewki konkurowały z wracającymi na rynek Google Glass.

 

Badania:

Eric. J. Tremblay, Igor Stamenov, R. Dirk Beer, Ashkan Arianpour, and Joseph E. Ford: Switchable telescopic contact lens. Optics Express Vol. 21, Issue 13, pp. 15980-15986 (2013) DOI: https://doi.org/10.1364/OE.21.015980

Jinrong Li, Yang Wang, Liwu Liu, Sheng Xu, Yanju Liu, Jinsong Leng, Shengqiang Cai: A Biomimetic Soft Lens Controlled by Electrooculographic Signal. "Advanced Functional Materials" 16.07.2019 DOI: https://doi.org/10.1002/adfm.201903762

 

Źródła:

Paul Marks: Telescopic contact lens lets you zoom in on the world. “New Scientist” 2.06.2013

Phoebe Weston: Robotic contact lens that allows users to zoom in by blinking eyes revealed by scientists. “Independent” 28.07.2019

Źródło: domena publiczna