Myślicie, że projektowanie ubrań, to temat interesujący wyłącznie dla ludzi zajmujących się modą i nie ma nic wspólnego z nauką czy nowymi technologiami? Otóż nie. Jak się okazuje, naukowcy od wielu lat zajmują się tworzeniem „inteligentnych” ubrań

W XXI wieku inteligentne technologie są w sensie dosłownym coraz bliższe człowiekowi. Po zegarkach, telefonach komórkowych, laptopach, inteligentnych samochodach czy systemach monitorowania gospodarstw domowych, przyszedł czas na nowatorskie rozwiązania dotyczące naszego ubioru.

Nad inteligentną odzieżą, tzw. i-Wear (ang. intelligent wear) pracują między innymi uczeni z instytutu Starlab w Brukseli. Odzież taka ma spełniać funkcje telefonu komórkowego, komputera oraz zestawu diagnostycznego sprawdzającego stan zdrowia osoby, która je nosi. Odzież ma na przykład kontrolować ciśnienie krwi, temperaturę organizmu oraz pracę serca.

Inteligentna biometryczna koszulka Omsignal może natomiast monitorować nie tylko trening na siłowni czy bieżni, ale również czynności życiowe. Podpowie, kiedy zrobić sobie przerwę, a w skrajnych przypadkach ostrzeże, że grozi nam zawał. Koszulka wyposażona jest w czujniki analizujące pracę serca, tętno, częstotliwość oddechu i monitorujące objętość płuc. E-koszulka mierzy też nasze kroki, rytm chodu i jego intensywność oraz liczy liczbę spalonych kalorii. Następnie dane wysyłane są poprzez specjalny moduł do aplikacji mobilnej smartfona użytkownika koszulki.

Niemieccy naukowcy z Fraunhofer Institute prowadzą natomiast badania nad technologią, która wspomoże amatorów biegania. Chodzi o projekt inteligentnych butów Runsafer. Wbudowane w obuwie czujniki mają śledzić każdy krok biegacza i rejestrować go w specjalnym systemie. Następnie odpowiednie oprogramowanie będzie miało na celu analizę danych: szybkość biegu, siłę, z jaką stawiana jest stopa oraz różnorodne przeciążenia. Również te informacje zostaną dostarczone do smartfona, zaś program przekaże biegaczowi wskazówki, które pozwolą mu poprawić styl biegania.

Do gry wchodzi również Google ze swoim projektem Jacquard. Projekt opiera się na technologii indukcyjnej. Naukowcy pracują nad zaprojektowaniem i skonstruowaniem specjalnych nici i tkanin, które posłużą do uszycia inteligentnej odzieży. Dzięki przewodzącym niciom, klasyczne ubrania zyskają możliwości touchpada, za pomocą którego będzie można sterować różnymi urządzeniami i aplikacjami. Istotne jest także to, że w dalszym ciągu inteligentne ubrania będą mogły być prane i rozciągane tak samo jak tradycyjne. To jednak nie wszystko. Google pracuje także nad projektem Soli, w którym interakcja z gadżetami możliwa będzie dzięki ruchom rąk. Pierwszą firmą, która rozpoczęła współpracę z Google w temacie produkcji inteligentnej odzieży, w tym przypadku dżinsów, jest Levi Strauss.

Czy tego rodzaju gadżety przyjmą się na rynku, pokaże czas. 

Fot. Pixabay