Jesteś tutaj

Począwszy od drugiego trymestru ciąży, matka może poczuć, że jej nienarodzone dziecko kopie, przewraca się, a nawet ma delikatne czkawki. Ale czy dziecko może zacząć płakać przed urodzeniem?

Chociaż kobiety w ciąży nie mogą wyczuć płaczu, badania sugerują, że dzieci zaczynają ćwiczyć tę umiejętność, jeszcze zanim zdobędą pierwszy wdech powietrza.

Technologie ultradźwiękowe pozwoliły nam zajrzeć do wnętrza macicy i obserwować rozwijające się płody. Na przykład, wideo opublikowane w czasopiśmie Archives of Disease in Childhood — Fetal and Neonatal Edition w 2005 roku pokazuje 33-tygodniowy płód o mimice, która przypomina płacz. Po tym, jak naukowcy stymulowali płód wibracjami i hałasem, otwiera on szeroko szczękę, wsuwa podbródek i wypuszcza trzy duże wydechy z rzędu, gdy jego klatka piersiowa unosi się, a głowa odchyla się do tyłu, kończąc się drżeniem podbródka. Ruch ten zaobserwowano u 10 płodów (około 6% całkowitej liczby przebadanych dzieci).

Czy dziecko może płakać w łonie matki? To zależy od tego, jak zdefiniujemy płacz. „Jeśli zdefiniujemy tę czynność jako »głośny, nieartykułowany krzyk lub wrzask wyrażający silne uczucie lub emocje«, możemy z całą pewnością powiedzieć, że dzieci nie płaczą w łonie matki” – twierdzi Nadja Reissland, psycholog rozwoju z Uniwersytetu w Durham.

Innymi słowy, w wypełnionym płynem worku owodniowym płody nie mogą wziąć dużego wdechu, by wypełnić płuca i wysłać takie drgania przez struny głosowe, aby zacząć płakać — taka czynność będzie musiała poczekać na pierwszą wizytę w zewnętrznym świecie.

Zespół Reissland przeanalizował rozwój mimiki twarzy w macicy, obserwując ruchy płodów w drugim i trzecim trymestrze za pomocą obrazowania ultrasonograficznego 4D — filmów 3D przedstawiających zachowania dziecka. Te mimiki – w tym „gestalt płaczu” i „gestalt śmiechu”, które Reissland i współpracownicy zdefiniowali w artykule opublikowanym w czasopiśmie PLOS One w 2011 r. – mogą być prekursorami mimiki twarzy używanej poza macicą.

Te wstępne mimiki twarzy rozwijają się od około 24 do 35 tygodnia, a ich złożoność wzrasta wraz z wiekiem ciążowym. Te ruchy są zbyt subtelne, by mogła je odczuć matka. Ale płód wydaje się ćwiczyć ruchy twarzy płaczu przed urodzeniem, aby przygotować się do funkcjonowania w zewnętrznej rzeczywistości. Nie wiadomo, czy dzieci w łonie matki wprawiają struny głosowe w wibracje i próbują wydawać dźwięki. Nawet gdyby udało im się wytworzyć falę dźwiękową w płynie, prawdopodobnie nie byłaby wystarczająco silna, aby podróżować przez płyn owodniowy i ciało matki.

Nie wiemy również, czy te ruchy płaczu są w jakikolwiek sposób związane z bólem lub dyskomfortem, który odczuwa płód. W badaniach Reissland dzieci wykazywały tę mimikę bez jakiejkolwiek stymulacji; obserwowane przez nich wyrażenia nie były odpowiedzią na jakąkolwiek stymulację ze strony naukowców.

Mimika twarzy odgrywa ważną rolę w więziach poporodowych i komunikacji między rodzicem a dzieckiem. Te ćwiczenia mimiki mogą działać jako rodzaj próby dla mięśni twarzy — ta praktyka w łonie matki może pomóc dziecku nawiązać więź z innymi po urodzeniu.

Celem Reissland w badaniu tych wyrazów twarzy jest pomoc naukowcom w opracowaniu użytecznego narzędzia do identyfikacji zaburzeń rozwojowych i innych problemów zdrowotnych w macicy. Płód z problemami rozwojowymi lub zdrowotnymi może nie pokazywać tych wyrazów twarzy w tym samym czasie, co zdrowy płód.

Umiejętności korzystania z mimiki twarzy dziecko uczy się po urodzeniu w społeczeństwie, wchodząc w interakcje z ludźmi. Niemowlęta zaczynają się „towarzysko” uśmiechać do ósmego tygodnia życia, a dziecięce chichoty pojawiają się dopiero między 4 a 6 miesiącem, ale ich twarze rozwijają te zdolności na kilka tygodni przed urodzeniem. Płody nie produkują również łez. Płacz ze łzami zaczyna się dopiero po około czterech tygodniach po urodzeniu, kiedy kanaliki łzowe u niemowląt są wystarczająco dojrzałe, aby tworzyć łzy.

Opracowano na podstawie: https://www.livescience.com/do-babies-cry-in-womb

Kobieta w ciąży