biochemia
Procesy chemiczne, które poprzedzały powstanie życia
Naukowcy od dawna próbują dociec, jak wyglądały biochemiczne początki życia na Ziemi, które miało prawdopodobnie miejsce ponad 4 miliardy lat temu. Cała biochemia, czyli chemia organizmów żywych, jest zorganizowana wokół zaledwie kilku uniwersalnych reakcji, opartych na węglu (C), tlenie (O) i wodorze (H). Dlaczego jest właśnie tak, a nie inaczej, do końca nie wiadomo.
Jakiś czas temu pisaliśmy już o eksperymentach, których celem było odtworzenie warunków powstania życia na Ziemi. (...
Wykład prof. Jerzego Vetulaniego
W ramach inicjatywy „Wszechnica Naukowo-Kulturalna” organizowany jest cykl wykładów na temat najnowszych osiągnięć nauki oraz problemów kulturowych. Gościem najbliższego spotkania będzie prof. Jerzy Vetulani z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie, który wygłosi wykład pt. „Śmierć i zjawiska jej towarzyszące”. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Profesor Jerzy Vetulani pochodzi z...
Nagroda Nobla 2015 w dziedzinie chemii
Tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie chemii przypadła odkrywcom mechanizmu naprawiającego uszkodzenia w DNA. Uszkodzenia takie pojawiają się w organizmach nieustannie, najczęściej pod wpływem takich czynników, jak promieniowanie czy wolne rodniki. Dzięki temu odkryciu badacze przyczynili się do zrozumienia mechanizmów rozwoju nowotworów, które są efektem zaburzeń procesów naprawy.
Tomas Lindahl to szwedzki chemik, odkrywca procesu tzw. naprawy...