Jesteś tutaj

Pszczoła na kwiatku
30.07.2021

Kofeina poprawia koncentrację pszczół

O tym, że pszczoły chętnie odwiedzają sztuczne kwiaty produkujące kofeinę świadczyły już obserwacje prowadzone przez naukowców w poprzednich latach. Dotąd jednak nie było wiadomo, jak dokładnie substancja wpływa na zachowanie zwierzęcia.

Sarah Arnold wraz ze współpracownikami z Uniwersytetu w Greenwich przyjrzała się trzmielom i zauważyła, że osobniki, które zażyły kofeinę w trakcie wystawiania ich na zapach konkretnego gatunku rośliny, częściej i szybciej kierowały się w jego stronę...

Część kolekcji Hemiptera w Katedrze Zoologii UŚ stanowią okazy na szpilkach entomologicznych. Fot. Małgorzata Kłoskowicz
16.10.2018

Pluskwiaki online

Ponad 70 tys. pluskwiaków (Hemiptera) tworzy bogatą kolekcję gromadzoną od 50 lat przez naukowców z Katedry Zoologii Uniwersytetu Śląskiego. Obecnie przygotowywana jest cyfrowa baza danych, dzięki której każdy będzie mógł zobaczyć tę niezwykłą entomologiczną różnorodność. Pomysłodawcą i koordynatorem projektu służącego digitalizacji zbioru jest prof. dr hab. Karina Wieczorek z Katedry Zoologii na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŚ.

Nazwa...

Fot. Pixabay
07.09.2016

IV Krajowa Konferencja Arachnologiczna

Program konferencji obejmuje sesje referatowe oraz wykłady plenarne z udziałem pracowników takich ośrodków naukowych, jak: Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach czy Institute for Biological Problems of the North, Russian Academy of Sciences. Wykład plenarny pt. "Osobliwości przyrody terenów poprzemysłowych" wygłosi dr hab. prof. UŚ Adam Rostański (Uniwersytet Śląski w Katowicach).  

Sekcja...

Strony