Wszechświat
W poszukiwaniu kwazarów
Nowa mapa została wykonana przy użyciu danych z teleskopu kosmicznego ESA Gaia. Głównym celem teleskopu jest mapowanie gwiazd w naszej galaktyce i wykonywanie precyzyjnych pomiarów astrometrycznych. Gaia porusza się po orbicie Lissajous wokół punktu Lagrange’a L2, dzięki czemu Ziemia nigdy nie zasłania Słońca. W procesie skanowania nieba sonda dostrzega również obiekty poza Drogą Mleczną, takie jak kwazary i inne galaktyki.
Nazwa kwazar (z ang. quasar – quasi-stellar...
Dzień Ciemnej Materii
Wszechświat to coś więcej niż gwiazdy, planety, asteroidy, komety i pył kosmiczny. W rzeczywistości we Wszechświecie jest jeszcze coś, czego nie potrafimy jeszcze wyjaśnić, ale widzimy wpływ grawitacyjny tego czegoś na otoczenie. To ciemna materia. W przeciwieństwie do gwiazd, planet, gazu, pyłu, asteroid i komet, ciemna materia nie emituje ani nie odbija światła.
Naukowcy uważają, że ciemna materia, którą do tej pory wykryliśmy jedynie poprzez efekty grawitacyjne w przestrzeni...
Polowanie na ciemną energię
Naukowcy nieznaną przyczynę rozszerzania się Wszechświata nazywają ciemną energią. 25 lat po odkryciu tego faktu przyspieszona ekspansja Wszechświata pozostaje jedną z największych zagadek w astrofizyce. Dzięki nowym teleskopom będziemy badać ciemną energię na różne sposoby i ze znacznie większą precyzją niż wcześniej. Naukowcy nie są pewni, czy przyspieszona ekspansja Wszechświata jest spowodowana dodatkowym składnikiem energii, czy też jest to sygnał, że nasze rozumienie grawitacji musi...
Strony
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- następna ›
- ostatnia »