Jesteś tutaj

Artystyczna wizja sondy GAIA na tle  galaktyki | Image credit: ESA
20.03.2024

W poszukiwaniu kwazarów

Nowa mapa została wykonana przy użyciu danych z teleskopu kosmicznego ESA Gaia. Głównym celem teleskopu jest mapowanie gwiazd w naszej galaktyce i wykonywanie precyzyjnych pomiarów astrometrycznych. Gaia porusza się po orbicie Lissajous wokół punktu Lagrange’a L2, dzięki czemu Ziemia nigdy nie zasłania Słońca. W procesie skanowania nieba sonda dostrzega również obiekty poza Drogą Mleczną, takie jak kwazary i inne galaktyki.

Nazwa kwazar (z ang. quasar quasi-stellar...

31 października - Dzień Ciemnej Materii
31.10.2023

Dzień Ciemnej Materii

Wszechświat to coś więcej niż gwiazdy, planety, asteroidy, komety i pył kosmiczny. W rzeczywistości we Wszechświecie jest jeszcze coś, czego nie potrafimy jeszcze wyjaśnić, ale  widzimy wpływ grawitacyjny tego czegoś na otoczenie. To ciemna materia. W przeciwieństwie do gwiazd, planet, gazu, pyłu, asteroid i komet, ciemna materia nie emituje ani nie odbija światła.  

Naukowcy uważają, że ciemna materia, którą do tej pory wykryliśmy jedynie poprzez efekty grawitacyjne w przestrzeni...

Artystyczna wizja teleskopów Roman i Euclid | Image credit: NASA’s Goddard Space Flight Center, ESA/ATG medialab
28.06.2023

Polowanie na ciemną energię

Naukowcy nieznaną przyczynę rozszerzania się Wszechświata nazywają ciemną energią. 25 lat po odkryciu tego faktu przyspieszona ekspansja Wszechświata pozostaje jedną z największych zagadek w astrofizyce. Dzięki nowym teleskopom będziemy badać ciemną energię na różne sposoby i ze znacznie większą precyzją niż wcześniej. Naukowcy nie są pewni, czy przyspieszona ekspansja Wszechświata jest spowodowana dodatkowym składnikiem energii, czy też jest to sygnał, że nasze rozumienie grawitacji musi...

Strony