urbanistyka
Metropolia między betonem a zielenią
Dr hab. Robert Krzysztofik, prof. UŚ z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego analizuje zagospodarowanie przestrzenne obszarów silnie zurbanizowanych. W ramach konkursu „Swoboda badań” Inicjatywy Doskonałości Badawczej naukowiec ujął w swoich analizach tereny województwa śląskiego i wchodzące w skład Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Miasto jakie jest, każdy widzi
Nie istnieje jedna definicja wyjaśniająca, czym są obszary silnie zurbanizowane, ale da się...
Idea miasta-ogrodu na przykładzie Żarek
Jednym ze skutków wielkiej rewolucji przemysłowej, która osiągnęła apogeum w XIX wieku, było przeludnienie wielkich miast. Jako pierwszy ofiarą industrializacji padł Londyn. Spychana na obrzeża miasta biedota żyła w niewyobrażalnej nędzy, w slumsach. Sytuacja ta była niejednokrotnie przedmiotem obrad parlamentu nad Tamizą. W 1898 roku pojawiła się idea „miasta-ogrodu”, której autorem był Brytyjczyk Ebenezer Howard. Swoją koncepcję opisał w książce zatytułowanej Jutro: pokojowa ścieżka do...
Konferencja „Miasto pod napięciem”
Wydarzenie kierowane jest do badaczy miasta: socjologów, geografów społecznych, architektów i urbanistów, kulturoznawców, ekonomistów, polityków społecznych, politologów i specjalistów od marketingu. Celem konferencji jest podjęcie próby identyfikacji i opisu społecznych napięć generowanych we współczesnych miastach.
Podczas spotkania omówione zostaną następujące zagadnienia:
- miejskość w dobie społeczeństwa...