Jesteś tutaj

Grafika porównująca temperatury wód powierzchniowych oceanów między majem 2022 a majem 2023 roku |  Image credit: ESA (Data source: NOAA)
24.05.2023

Coraz cieplejsza woda w oceanach

W obliczu zbliżającego się El Niño istnieją obawy, że wkrótce będziemy musieli stawić czoła jeszcze poważniejszym zjawiskom. Satelity Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) są wykorzystywane do dokładnego monitorowania modeli pogodowych, które prowadzą do El Niño, aby lepiej zrozumieć i przewidzieć konsekwencje tego cyklicznego zjawiska w kontekście zmian klimatu.

Sprzężony system ocean-atmosfera El Niño i La Niña, razem znany jako oscylacja południowa El Niño (ang. ENSO – El Niño...

Mgławica Bumerang | Image credit: Fot. ESA/NASA
16.09.2022

Naukowcy stworzyli najzimniejszą materię we Wszechświecie

Zespół naukowców schłodził materię do jednej miliardowej stopnia zera absolutnego. Przestrzeń międzygwiazdowa nigdy nie jest tak zimna, ponieważ równomiernie wypełnia ją mikrofalowe promieniowanie tła (cosmic microwave background, CMB), czyli promieniowanie reliktowe, które jest pozostałością po wczesnych etapach ewolucji Wszechświata, około 380 000 lat po Wielkim Wybuchu. W poprzedzającej ten czas epoce, zwanej erą ostatniego rozpraszania, ekstremalne jeszcze temperatury...

Drzewa pokryte śniegiem zza których wychodzi słońce
10.03.2022

Które miasto na świecie jest najzimniejsze?

Odkrywca Antarktyki, Ernest Shackleton, napisał podczas wyprawy we wrześniu 1902 roku list do swojej przyjaciółki Kitty Pogson, w którym opisał ekstremalne zimno i jego katastrofalne skutki dla załogi.

„Niestety straciliśmy jednego z naszych ludzi w bardzo intensywnej śnieżycy przez jego upadek z lodowego urwiska. Prawie zginął również jeden z poruczników” – napisał Shackleton. „Pogoda jest dość zimna, najniższa temperatura wynosi -52,2°C”.

Obecnie co roku Antarktydę odwiedza...

Strony